Krajiny vnější a vnitřní

Se zvláštním (a naprostým) odhlédnutím od tzv. Cílka.

===

Do vagonu metra dolehne k němu otevřenými dveřmi jakýs‘ ryk, hlahol. Zbystří, a po chvíli se mu do zorného pole vymezeného oknem soupravy přimane udělaný fitkař v pastelově oranžovém topu, který na celé nástupiště cosi řve do mobilu.
Vzácná jednota formy a obsahu.

Vaří si poslední dobou hodně těstoviny, vřetena (jiné nekupuje, prostě tak – špagety jsou nepraktické, kolínka historicky trapná, mašličky moc robustní a kýčovité k tomu, a kdo vůbec tyhlety racionalizace potřebuje, ale mohu sloužit, atdatd.). Je lín je míchat, přilepí se tedy, nevyhnutelně. A když pak slije vodu, polovina vřeten je volná a skončí v cedníku, polovina přituhlá a zůstane v hrnci. I přesype trochu volných vřeten zpátky do hrnce a jme se jím krouživě kvedlat, a těch pár vřeten dotírá v svém horkém oslizlém reji na ty přituhlé a dotírá víc a víc a přituhlé těstoviny se nechávají strhnout, jedna po druhé a v radostném kroužení útočí na ty zatvrzelejší a zatvrzelejší, any se pouštějí a pouštějí, až nakonec, v překvapivě krátkém čase, kroužejí v hrnci všechny, volně, synchronně a jaře.
A takhle, milé děti, my si tu žijem.
Takhle, milé děti, nastupuje fašismus.

Je to vlastně smutné, ale Tevis to tak úplně netrefil. V klíčové – automobilové – scéně předpokládá, že se budeme izolovat uvnitř, v zapouzdřeném, nenápadném tichu vlastní suverenity.
Opak je pravdou – dnes se ti samí, na které Tevis mířil, izolují agresivně, ve všepřebíjejícím vytuněném řevu a odosobněném tepání z řetězu utržených basů. Než aby kdokoli dolehl k nim, dolehnou oni ke všem. Dutí ohlušují, jak říkával Čapek-Obchod.
Obrany není, útěku časem nebude, protože v kraji hluchých je polohluchý mučedníkem.
Existují ovšem metody, jak se zapouzdřit do ticha, které nezná břehů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s