Porosty

Houští.

===

Bylo to toho roku, co si nechal transplantovat vanu. (Četba memoirů Jana Libíčka.) Lékař souhlasil; štěpy kruponu, geneticky modifikované vepřové sádlo přírodní a přírodně identické. Transplantace chlupů (hrazeno pojišťovnou). Tak přesně toho roku to bylo. Jiného roku, to byl zase ten, kdy daroval své nehty vědě. A konečně ještě ten rok, kdy
Časosběrné video vlnící se a ustupující přílivové čáry kštice, jako když vysychá Aralské jezero, sůl z potu krystalizuje, voda odtéká na zavlažování žmolků bavlny v pupíku; kůže vraská, povoluje, nad levým uchem prokmitne výhled na obnaženou kost a zase zaroste. Pak se vlevo nad čelem zničehonic udělá obludná hnědá piha a celou hlavu sežere, vyraší z ní chlup, a druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý – chlup jako mužské stehno, s klouby (jako mužské stehno), pak naskáčou očička (pukpukpukpukpukpuk-puk) a tvor gracilně odcupitá a rozpráší se na rozptylové loučce, sebere ho tam vítr a roznese do kraje. (Děti na pískovišti pálí Kafku.)
Pozoroval jsem v noci z okna páření kontejnerů na tříděný odpad – jeden na blonďaté vlasy a druhý na psí kosti. Panovalo u toho nadpozemské ticho, ale na jisté mimosmyslové úrovni se asi světovým éterem něco šířilo, nějaké tachyonové feromony nebo vzdechy, protože můj odpadkový koš byl neklidný. Nebyl jsem si jistý, jestli o mé přítomnosti vědí, že je pozoruju v nejintimnější chvíli, tříděný odpad na tříděný odpad. A ráno přijely jateční kukavozy, nucený výsyp. Už jsem ty dva nikdy nespatřil, ale chovám od té doby blondýny a psy a na to místo každý rok ve výročí onoho pozorování odkládám psí kost omotanou pramínkem blond vlasů. Je to marné a sentimentální gesto, já vím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 responses to “Porosty

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s