Ach synku, synku, oral-li si?

Oral jsem, oral, hlínu hnědou – jako prý bývaly košile, tatíčku, na vyhnaných Němců mohyle

Měl tu být původně humorný článek o tom, jak pan Rorýsek přijde k doktorovi, že se mu udělala taková bulka, pan doktor na něj koukne, vyšetří ho a ruče diagnostikuje zapouzdřenou volební kampaň, a že je takových každý den plná čekárna… dle dalších vyšetření panu Rorýskovi bonmoty nemetastázovaly, akorát hladinu Benešových dekretů v moči má vysokou, ale ještě v normě… a doporučí operaci, kterou se zapouzdřina vyjme celá, protože se tak vezme všechno najednou – projevy, spoty…, kdežto prostou punkcí se nedá zbavit zvápenatělé simulakrusty a internetového hnisu, neboť dostupné jehly nemají dostatečnou šířku pásma.
Jenže.
To by nesměl pan nově zvolený prezident hrát v kampani tu nauzeální strunu maločeské xenofobie neoddelitelně naroubované na tzv. státnost, to by nesměl křísit zahnisaná strašidla němectví (to by mi nesměl dnes ráno otec tvrdit, že Schw. je přece Němec, teda Švýcar, ale to je stejná pakáž všecko, já zažil okupaci a to přece… a když mu říkám, že Schw. je Čech, jeho otec měl čs. občanství a angažoval se v odboji, tak mi prostě nevěří), to by nesměl dělat, že on nic, on svatý, když jakoby nedopatřením nebo omylem drkne zrovna do té dominové kostičky, která tu samou mrtvolnou střevovou strunu nakonec rozezní fortissimo, to by nesměl zálibně naslouchat mohutnému vlasteneckému akordu, který na své vlastní maličké nahnědlé strunky zahrají ostatní, s rodinou Klausových v čele, to by nesměl dovedně pracovat se zdroji, které smrdí, to by nesměl mobilizovat všecky ty babky a dědky, kteří pak na stará kolena zase jednou běželi do volebních místností zachránit republiku před tím svinským Sudeťákem, co by jim sebral majetky a znovu to tady okupoval, a v nábožné víře, že pan nový prezident zakroutí téhle vládě krkem a bude líp (jak by nebylo, vždyť přece PREZIDENT! – ten musí mít pravomocí!), aniž by tušili, že naletěli, že jsou z nich užiteční idioti, o berlích a s důchodem. Marketingový rozměr Schw. kampaně je v porovnání s touhle nebezpečnou žumpou úplná prkotina. Všechny jmenované sentimenty tu byly, jsou a budou (a mám to z první ruky, to mi věřte), ale Z. si z toho pragmaticky udělal dobývací žebřík na Hrad. V kampani mu de facto pomáhal Hitler a čtyřicet let komunistického dějepisu.

Tohle (jakož i spoustu dalších věcí) Zemanovi neodpustím  a tu bonmotovou a citátovou žvanitbu (komu to proboha může imponovat?), jíž se budeme všichni mít možnost dosyta zalknout během následujících pěti deseti let, mu nežeru.

PS.: Když se Therese Schw. vyjádřila, že se učí svahilsky a češtinu tedy určitě také zvládne, hned mě napadlo, že se tím někdo bude cítit dotčen, ale přišlo mi to tak blbé, že jsem tímto směrem ani nepodnikl žádný vtip. No hádejte, co jako jednu z věcí uváděli respondenti výzkumu STEM/MARK, že se jich dotklo? Že prý T.S. přirovnává češtinu ke svahilštině (kdo nevěří, ať tam běží – první část volebního studia, 59:00-59-12).

PPS.: (výběr hostí – „podporovatelů“ – ve spodní části Volebního studia byl nejspíš nějaký Moravcův interní žertík. Jo a Mitrofanov výrazně potěšil, neboť víceméně to, co píšu výše, řekl natvrdo a do kamery.)

PPPS.: tenhle článek je součástí vlastního účtování, nikoli vykopnutím k debatě – to abych nezklamal něčí potřebu mi vysvětlit, že se mýlím…

PPPPS.: (jen ještě pro ujasnění – s přímou volbou nesouhlasím a v prvním kole jsem z toho důvodu nevolil, odhodlán volby zcela ignorovat, k volbě v kole druhém mě přimělo svaté rozhořčení z toho svinstva, přes určité logistické nepříjemnosti z toho plynoucí, např. nemála hodin v epesním lednovém průvanu made by ČD a.s.)

Reklamy

4 responses to “Ach synku, synku, oral-li si?

    • No, to byl nedílný atribut „dělnických prezidentů“, kterým pak bylo, protože byli „jako my“, potřeba přisoudit málem božský status, stavět jim mauzolea atd. :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s