Anatomie malinové kapsy

básník vyjadřuje touhu státi se chroustem (ano, je to možné)

(tak především: skutečně: „Každý strom, každé křovisko je jako kytička a člověk by se nejraději proměnil v chrousta a nalézal v moři sladkých vůní všechnu svou potravu.“) (Stojí za zmínku, že o mnoho let později se Řehoři Samsovi něco mírně podobného stane jaksi bez ptaní.) (Stojí též za zmínku, že autor těchto řádků též příležitostně závidíval housenkám možnost ožírat šťavnatou vyrašenost čerstvých pupenů, výhonků a poupat.) (A je třeba se zamyslet, zda básník zvážil čtyři léta ponuré samoty v rámci ponravy – jen on, tma, hlína, kořínky (ne nutně méně šťavnaté!), leč i stálé nebezpečí sametově černé smrti krtkem – o krátkém stadiu imaga zhusta pytlovaného ke skrmení domácím zvířectvem ani nemluvě.)

dále tedy: kapsa (malinová) v předzavíračkové slevě: první odkus nezasáhne náplň, pouze odhalí kavitu (zamýšlenou – odtud „kapsa“); dno hebké, vypadá jako z mírně opečeného prosciutta. Dojem nemizí, ani když po dalších soustech chuť i čich jednomyslně potvrzují čistou syntetickou malinu beze stopy uzenin a zrak vidí výrony náplně.

Všimne si, že smyšlené kalifornské město San Narciso (z Pynchonovy roztomilé konspiratorické The Crying of Lot 49) je vlastně přesmyčka ze ‚San Francisco‘, ze kterého navíc někdo poťouchle vyřadil písmena c a f, což je mj. značka kalifornia, jakož i tóny tvořící kvintu (f-c) či kvartu (c-f). Zaslechl jsem snad volání poštovního rohu?

Výborná postava milovníka/svůdce/vraha (Jan Schmid) z Chytilové Ovoce stromů rajských jíme se jmenuje Robert. Tedy Bob. Jako bych Schmida na chviličku viděl zlověstně přikrčeného v nohách postele nebo v koutě za divanem v jenom rodinném domku v městečku Twin Peaks.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co mne napadlo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s