Jmelí, které se moc dívalo na westerny

depresivní bajka

===

Jmelí, které se moc dívalo na westerny, trpělivě čekalo, až vyroste a vlastní vahou se utrhne z větve, aby se mohlo volně rozkutálet po kraji, jak to vídalo na stříbrném plátně u svých divokých vzdálených příbuzných. Ze své statné jabloně poblíž neratovického letního kina již spřádalo plány, kam se všude podívá. A skutečně, jednoho větrného rána se odlouplo, spadlo na zem a s větrem o závod se kutálelo a kutálelo. Pád zabolel, pár větviček se šťavnatým křupnutím prasklo, ale to byla jen malá oběť.
Jmelí záhy zjistilo, že samotné kutálení není zdaleka tak uspokojivé, jak předpokládalo – svět byl jediná pestrobarevná šmouha, o nějakém kochání se nemohla být řeč. Navíc ponenáhlu rychlost klesala, až se jmelí zastavilo docela, a to ve vysoké trávě, kterou přesahovalo jen o kousíček. Ten tam byl majestátní rozhled po širém kraji, ty tam byly hřejivé sluneční paprsky.
Dlouho nic. Jmelí leželo v trávě a čekalo, ale pořád nic. Mělo už taky žízeň a hlad, však stále nic.
Tu k polednímu přiletěl velký černý pták a pustil se jmelí do očiček – nic příjemného, ale mělo jich naštěstí dost a dost. Jmelí se tedy trpělivě nechalo oždibovat a když pták nakrmeně říhnul, osmělilo se a optalo, zda netuší, proč tu teď jen bezmocně leží neschopno pohybu, když před tím tak rychle skotačilo krajinou. Pták byl moudrý a v životaběhu jmelí se dobře vyznal, protože bylo nedílnou součástí jeho jídelníčku, takže odpověď rád poskytl; vysvětlil jmelí, že příčinou šťastného, ale krátkého kutululů byla věc, které se říká svah, a že když ta věc skončí, skončí i kutálení; a dál už není nic.
A skutečně už taky nic nebylo: jmelí zvadlo a časem shnilo, za plného vědomí, i když ke konci už poslepu, neboť pták se činil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem stvořil. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s