Tydlety právní státy.

(nesouvislý román)

Plazívá se mi o slunečných odpolednách po zdi a pak po stropě měňavý světelný slimáček, ano se slunce odráží od parapetu. Každý den, každý okamžik  jiný. Nejasný dojem, že bych z toho měl vytěžit krátký film, povídku, návrh na šperk nebo hluboké mravní ponaučení.

Špatný tah: postarší dáma – účastnice sjezdu šachistů – omylem nastoupí do jiného autobusu.

Výrok norského soudu byl překvapivý: Breivik má být namlet do loveckého salámu a zkrmen toulavými kočkami. Mletba sudby nelítostna, neodvolatelna: sudba mletby pravomocna. Cesty severských demokracií jsou nevyzpytatelné – říkali si u nás všichni, dokud se nepřišlo na to, že soudům nezbývá než Davida Ratha vykleštit, vytetovat mu na pravou tvář několik keltských run (význam ztracen, leč pravděpodobně nelichotiv) a poté třemi cvrnknutími do nosu propustit do domácího ošetřování… jen jestli jsme to s tou kontinuitou nepřehnali, říkali si u nás všichni právníci, dokud si soudce Cepl ml. nevšiml, že se tím vlastně dopouštějí rouhání, a nechal je lámat v kole a stáhnout z kůže. Ten s nimi zatočil, říkali si pak u nás všichni a začali věřit, že právní řád je moudrý a shovívavý starší pán někde v oblacích, který se ale umí řácky rozkatit.

sepisuje práci o způsobech, jak se co nejtěsněji za bezesných nocí přimknout k polštáři.

loupači loveckých salámů, slévači sava, lízači kremžských hořčic, litovači hřbitovních svíček, soliči celozrnných chlebů, předčítači jízdních řádů semeringů, posunovači dat narození velikánů občanských válek za sebeurčení okupačních velmocí, pytlovači bagatel rozvodných skříní, degustátoři pažitů a vetešníci nebe – založte odborové svazy, přišel den.

3 responses to “Tydlety právní státy.

  1. Pokud bych si na pustý ostrov měl vzít lanovku či semering (a koukám, ono to má být se dvěma ‚m‘, nicméně někdo to počešťování začít musí, i kdyby měl být za negramotu a strhnout do toho i nevinné), volím jednoznačně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s