Dětské táborové hry z pohledu přirozené i nepřirozené selekce

se zvláštním přihlédnutím k potřebám režimů a zřízení eliminujících imanentní nešvary moderních takzvaně demokratických a jiných úpadkových forem vlády.

(překlad francouzsky psaného fragmentu poznámek oddílového vedoucího, nalezený ve vaně opuštěného dětského tábora nedaleko Morušovic na Hané, pravděpodobně součást polního výzkumu k habilitační či doktorské disertační práci v oboru sociálních věd a speciální pedagogiky)

Na slepou bábu – jedinec nakažený smrtelnou chorobou (přirozeně nebo uměle, zvl. výkonem rozsudku za nedovolené opuštění pískoviště, recidivu v nedojídání, vyžadování rozsvícného světla při usínání a jiné zvlášť těžké zločiny) představuje symbolický slepý prst osudu (doporučený simultánní poslech – Orff, O fotuna) a umožňuje gaussovské dělení táborové populace podle rychlosti a obratnosti. Choroby volíme s přiměřenou dobou latence, aby byla zachována schopnost ‚baby‘ pronásledovat ostatní, zároveň tak, aby nebylo třeba ‚babu‘ po skončení hry douho opečovávat.

Vybíjená – přirozená a hravá alternativa nuceného výseku; vhodnou volbou míče lze cíleně pouze mrzačit nebo i porážet. Volí se místo mimo tábor, raněné kusy dorážíme vodním slavíkem nebo soupravou lopatička-kyblíček a zásadně ponecháváme na místě, pro výstrahu a zároveň pro odlákání divoké zvěře od táborového ležení.

Na schovávanou – čtyři klíčové body: v neznámém terénu, v noci, nedohledávat, sanovat. Umožňuje odfiltrovat jedince, kteří by později v případě zběhnutí činili problémy v podzemním odboji. Výhodou dobře vyschlý terén, který umožňuje samovypálení, čímž se šetří táborové zásoby napalmu i letecký benzín. Bojové plyny se pro nespolehlivost nedoporučují, užití atomových zbraní je v současné době považováno za neelegantní, byť nadále možné.

Člověče nezlob se – rozlišujeme varianty s a bez simultánního poslechu Beethovenovy 9. symfonie, dále se doporučuje – vzhledem ke speciálním dovednostem ve snášení bolesti a nátlaku, které dítě touto hrou získá (zejména v kombinaci s hrami kolem táborového ohně, viz rozžhavené Lego, kostičky, chůze po) – přistupovat k tomuto výcviku pouze u skupin, které již prošly selekcí hrou Na schovávanou a nepředstavují tak nebezpečí při případné dezerci (viz výše).

Záchod – přirozená karetní varianta očkování proti choleře, úplavici, žloutence, tyfu a dalším chorobám asociovaným se špatnou hygienou. K budování vlastních latrin se doporučuje přepadový odvod práceschopného obyvatelstva blízkých vesnic, případně spojený s nácvikem odsunů a poprav ad lib.

Židličkovaná – nenásilná forma budování a podporování přirozené soutěživé dravosti, cenná zejména věrnou simulací hierarchického uspořádávání společnosti. Obcházecí fázi je možno doprovodit lidovou hudbou, štěkotem psů, vybranými politickými projevy nebo dělostřeleckou/kulometnou palbou. Nejnovější výzkumy ukazují možnost mimořádně zesílit výchovný dopad hry přidáním modulu Atentát (použitelného jinak obecně u většiny her), kdy je vítěz po dosednutí na židli zastřelen sniperem ukrytým mimo tábor.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co mne napadlo. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s