Qfwfq

Kosmické varieté groteskních variet
To se tak zcr pustí do Kosmických grotesek Itala Calvina (již třetí jeho dílo v řadě, po Neviditelných městech a Když jedné zimní noci cestující… Směle do nich, skvělé knihy!), a hned na první straně textu jej do očí uhodí roztomilá typografická drobnost – hlavní postava, jakýsi vypravěč, se totiž jmenuje Qfwfq, a jeho jméno je v první větě kurzívou… co čert nechtěl, s kombinací velké ‚Q‘ – malé ‚f‘ se v ní u zvoleného fontu asi moc nepočítalo, protože rozmáchlý ocásek Q překáží ladně se kurvícímu spodnímu obloučku f, čímž vzniká mezi oběma písmeny nezvyklá optická mezera:
qfwfq_normalni.jpg
Při další četbě zcr zjišťuje, že se situace opakuje i v dalších kapitolách: skoro všechny jsou totiž uvedeny větou, v níž je Qfwfq-ovo jméno kurzívou; a pokaždé na sebe patřičně upoutá pozornost – která ovšem nese nečekané plody! Člověk by u různých výskytů jednoho slova v jedné knize čekal jakous‘ konzistenci, a ono ne! Písmena si žijí vlastním životem, tu a tam kousek chybí, f si dokonce jednou postaví hlavu a jednou přijde do šichty po flámu celé pomačkané a skleslé… Výskytů jména kurzívou je přes deset, a i dosti zběžným prohlédnutím jsem kromě jedné ‚obyčejné‘ (a převládající – na obrázku níže třetí shora) narazil na pět dalších unikátních variet:

qfwfq.jpg

Proč mám pocit, jako bych nahlédl za zrcadlo?

Italo Calvino: Kosmické grotesky, překlad Ela Ripellino-Hlochová, Československý spisovatel Praha 1968, str. 7, 25, 37, 57, 91 a 151; sazba Tisk, n. p. Brno, závod I, použitý font neuveden
Pozn. – kniha je na dost nedobrém papíře a poněkud ohmataná, což v součinnosti s mizerným scannerem a jeho nešikovnou obsluhou… ech.

PS.: font asi baskerville.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s