Konec báječného nového světa

již staří Mayové.

===
Čajový sáček v hrnku beznadějně klesl ke dnu, tak hluboko, že obvyklé masochistické vynětí/vyjmutí/vyndání holými prsty nepřichází v úvahu. Je to pravděpodobně něco s tím mayským kalendářem, jako ostatně poslední dobou všechno. I když – můj kalendář končil datem 31.12.2009, plánoval jsem koupit navazující, ale nějak jsem nepotkal ten pravý, a teď už to nemá cenu. Pamatovat si. Plánuji rovněž koupi buzoly – nějak není na baterky, nestojí pár litrů a nespoléhá na jakási pochybná vnuknutí shůry. Ovšem zase – jestli se přepóluje ten magnetickej pól (Mayové!), budu za kreténa (stejně).

Přečetl jsem Čapkova-Chodova Antonína Vondrejce – jaké to líčení umělecko-lidského, dobromyslného vlastně, potratu! Ne tak hutné jako Turbina, a s otravnými pasážemi v hanácké dialektice, zato s až canettiovským formátem postav, mistrovským popisem agonie (zevnitř!) a makabrózní tečkou na pitevním stole… e con umore.

A přečetl jsem znovu (po dlouhé době; vypadávaly na mne přitom z knihy malé lístečky se slovíčky, cílevědomě popsané drobným úhledným rukopisem – modří vědí) Brave New World… dalo by se to brát jako (skrytý?) záměr, a nebo jako nezamýšlený výsledek, ale jeden z hlavních dojmů je, že rozdíl mezi α/β/γ/δ/ε-stratifikací páchanou tamo in vitro, a tou, která vzniká (odjakživa vznikala a vznikati bude) v našem malém non-(anti)utopickém světečku pohříchu samovolně, je jaksi jen v efektivitě uchopení výsledku (a terminologii). (Zvlášť ovšem potěšila zmínka o hyperkomplikovaných sportovně-zábavních atrakcích a aktivitách provozovaných nejmodernějším vybavením; ale to jsou jen takové drobné fixní idey.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

One response to “Konec báječného nového světa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s