Z mé dílny XXVIII

starší pravoúhlé věci a od všeho trochu
Nedlouho poté, co jsem se konečně dostal k drobným mosazným profilům, spatřil světlo světa tenhle drobný prsten s kouskem leštěného kokosu. Pracovní postup byl vcelku jednoduchý – nařezat z hranolku materiál na obroučku, navrtat otvory pro nosné tyčky, celé spájet, osmirkovat a vyleštit, a potom podle rozteče tyček orýsovat opracovaný kokosový polotovar a nasadit-zalepit-rozklepnout-zabrousit-vyleštit korunku.

prsten (mosaz, kokosový ořech; výška 26 mm; 2007?)

Druhý kousek vznikl spíš jako studie, ale asi by nebyl problém jej navléknout na ocelovou strunu jako závěs nebo opatřit jednoduchou brožovou mechanikou.
Pájka se pěkně roztekla a zaplnila celý důlek, v němž přislušná kulička sedí; jinak tu perforovanou destičku jsem samozřejmě nevyráběl, je to kousek jakéhosi krytu.

studie (obecný kov; 66x32x5 mm; 2007?)

Poslední šperk je z dnešní skupinky nejstarší, spadá do ‚pracného‘ období, v němž vznikly například tyhle dvě brože… díry (62 jich je), do nichž je vsazeno pletivo, jsou tuším 0,7 mm, vrtané malou modelářskou vrtačkou v ruce bez stojanu… bylo to peklo, zlomil jsem nejmíň tři vrtáky. Pletivo je komerční polotovar, a nastrkat ho tam, ehm, no nic.
Ouška nahoře jsou vcelku volná, zamýšleno jako závěs na ocelový oblouk, i když bych si dovedl představit i náhrdelníkizaci přidáním dalších menších mědených dílů. (Povrch není leštěný, pouze matovaný jemným šmirglem; časem se vytvořila dekorativně nerovnoměrná patina.)

závěs (měď, obecný kov; 65x45 mm; 2004-2005?)

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mé dílny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 responses to “Z mé dílny XXVIII

  1. mČ: No, jak se nosí… se to prostě navlíkne na prst, a je to! Pak se s tím třeba může jít ven nebo tak. ;o)zcr: Krásný, krásný! (Kam se hrabe Bittner, to se nedá srrrovnat!)

  2. Tak opět nevím, co je lepší. Nedokázala bych si vybrat. – dlouho jsem u tebe nebyla, nějak nechodím na žádné blogy, jen zřídka, mám nějakou krizi – i v psaní svého blogu. ale kdykoliv sem přijdu, potěším se hodně – jak pohledem, tak počtením ….. díky moc.

  3. Super,dosti dobré-mrkni na mé str.www.mimoprostor.webgarden.cz-právě sepouštím do nějakých šperků-jsem vyučen jako perleťář-bohužel nebo bohudík jako jeden z posledních.Můžu se na tebe obrátit s nějakou prosbou o radu ohledně šperk.kovů a pod.?Díky máš moc dobré práce-originalita se cení.ZDAR MARTIN

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s