Vydat se k hranicím zvuku

a nechtít už zpět
Györgi Ligeti – Volumina pro sólové varhany – jedna ze slavných skladeb zcela mimo běžnou kostelní zkušenost, zároveň svérázný test kvality elektroinstalace varhan. O Ligetim už jsem několikrát psal, viz například zde, zde a zde
(pozn. – začátek je hlasitý a je to tak správně, ale přeci jenom pozor :-)

Iannis Xenakis – Theraps pro sólový kontrabas (přes obecnou ‚nemilosrdnost‘ Xenakisovy hudby zdaleka ne tak robustní… detaily případně k nahlédnutí zde; o Xenakisovi se chystám už dlouho napsat, mj. proto, že na YouTube je od něj leccos, takže Theraps berte jenom jako ochutnávku)

Gerard Grisey – Partiels pro 18 nástrojů (III. část cyklu Les espaces acoustiques) – nesmírné barvy, které otevírají okna zatřená zevnitř šedí, zahrady, jejichž zdi se bortí tíhou perspektivy. Pro zájemce: viz tuť.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem slyšel. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 responses to “Vydat se k hranicím zvuku

  1. Můj hudební vkus je také nekompatibilní a dávno to vím, ale je úžasné, jak dobře dokážeš své hudební zážitky popsat (a pár slovy!). Vždycky jsem věděl, že ty řeči o "nesdělitelnosti prožitků" nejsou pravdivé.

  2. Samé skvosty. Tahle hudba je proti klasické jako abstraktní obrazy proti realistickým. Nechává posluchači víc prostoru pro vlastní fantazii. Jsou tam pocity a nálady. Nehodí se jako hudební kulisa, jak se často hudbě stává.

  3. Děláte mi radost! :-) Domnívám se, že na rozšíření okruhu toho, co člověk považuje za hudbu, lze jenom vydělat, a lpění na jakýchsi kánonech krásy, které stejně vzniky spíš kombinací náhody a minulých nevkusů, je prostě a jednoduše nesmysl…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s