Viktoriánská pachuť

a Zolovy romány
Vlny morálního rozhořčení se vyvalily ze všech stran, hojivě omývajíce hanbou stiženou Tu, jež namluvila Rákosníčka, zlolajným Luborem zákeřně nafocenou v rouše Evině kdesi v slunné Anatolii… Nechci hrát ďáblova advokáta, jen mne tak napadlo, že vinno není ani tak šmírování a bulvár (jako by snad obé neprovázelo člověka na věky věkův amen; jen se tak dlouho dělo ústně, nikoli obrazem), ale naprosto nesmyslné pojetí studu a hanby jako něčeho souvisejícího zejména s tělesnou schránkou… jako by ‚hodnota‘ člověka závisela na tom, zda jej někdo někde uvidí nahého, nemocného, chromého, povadlého… Vždyť lidé obecně jsou nazí, nemocní, chromí a povadlí. Nejsme na takové debilní pojetí tělesnosti trochu „staří“?
Vybavily se mi dvě věci – chorobné nutkání mé matky okamžitě po rozsvícení světla v pokoji zatáhnout rolety – a Zolovo Břicho Paříže, dokonalý portrét počestné společnosti, která, hluboce zakotvena v neotřesitelné a svaté křesťanské víře by mohla jít dnešní zkaženosti vzore… samozřejmě žertuji…
Nemohu se zkrátka zbavit dojmu, že problém není v tom, že někdo někde načapal Tu, která namluvila i Křemílka s Vochomůrkou bez šatů, ale v tom, že se dotyčná psychicky zhroutí, místo aby jasným hlasem pravila „No a co.“
Ono to totiž opravdu není důležité, a ten, pro koho to důležité je, není důležitý.
A bulvár je tak hrozný, jak hrozný si ho sami uděláme.

2 responses to “Viktoriánská pachuť

  1. Bať.Nejvíc mě dorazil (neojedinělý) rozhořčený názor, že je hnusný takhle se vysmívat cizímu neštěstí. Být Ta, jež, zhroutila bych se kvůli tomuhle.

  2. mně to připomíná tu nedávnou debatu na jednom blogu k tomu tv pořadu, kde lidé přiznávají různé hříchy (nevěry, nemanželské děti, podrazy, zlodějny), tzv. si „zničí“ s vidinou tučné odměny život, a pak prohrají, že nepravidvě (sic!) odpoví na otázku jste dobrý člověk? diskutující se rozhořčovali and tím, jak někdo může tak to nechutně své SOUKROMÍ zveřejňovat, jak může, probůh, po to všem ještě říct, že JE DOBRÝ ČLOVĚK. co dodat, lidem zjevně chybí hrdost a sebevědomí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s