Z mé dílny XXI

Škumpa.
Zhruba před měsícem jsem se tu drze chlubil poražením uschlé škumpy a od té toby tu i tam slibuji prezentovat pár prvních škumpa-lumps.
Nu co si budeme povídat, dřevo je to nádherné. Nevím, jak to taková škumpa zvládne, ale každý letokruh má jinou barvu, v široké paletě zelenavých, žlutavých, červenavých a hnědavých tónů. Dřevo je spíš měkké, dobře se řeže i přes vlákna a výborně se leští. Po napuštění lněným olejem se kresba zvýrazní, barvy zesytnou (existuje to slovo vůbec?) a naplno se rozehraje měnlivý hluboký lesk. Asi nejdekorativnější dřevo, s jakým jsem se zatím potkal.
Bohužel, fotky jsou takové všelijaké a skutečnosti odpovídají jen zhruba (a to navzdory tomu, že jsem se pokoušel točením různých koleček a mačkáním různých čudlíčků na foťáku docílit co možná věrného zachycení… výsledkem bylo velké množství srovnatelně nepovedených fotek); obecně si přimyslete trochu zelené…

Obligátní tvar:

objekt (škumpa; 60x20x15 mm; 2008)

Škumpa-lumps. Pokud vůbec něco, pak studie bez šperkových ambic, prostě opracované kousky. Knihovnoid a pecka jsou z jednoho kusu (odbočení větve), zbylý kousek je z normálně rostlého dřeva – dokonce se mi docela podařilo docílit symetrické kresby.

objekty (škumpa; 2008)

Knihovnoid sólo (ten tvar je zase spíš vynucený – základem byly ty dva struky, zbytek jsem musel podřídit vadám materiálu; všimněte si výrazně světlého vrcholku menšího struku – to je přechod do běli, která je úzká a opravdu téměř bílá (mírný smetanový nádech), dost neuvěřitelný kontrast, zkusím ho časem nějak využít)…

objektek (škumpa; 60x30x25; 2008)

a pecka ještě jednou, s detailem barevně nejzajímavější části… připomíná mi to atmosféru Jupitera.

pecka (škumpa; 50x20x15; 2008)

Až oba kusy kmene dobře vyschnou, zkusím udělat i něco většího.

PS.: Už mám vyhlídnutý částečně uschlý štědřenec, rovněž v parkovém provedení… :-]

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mé dílny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 responses to “Z mé dílny XXI

  1. nevím k čemu slouží „obligátní hranatý tvar“, ani nejspodnější oválek, ale používal bych to jako hladítka (věc se kterou si jde hrát, když není po ruce domácí kočka).pěkné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s