Jak NEpsat o symetrii

Zcela poničený chrup pana JaB (ať už je to kdokoli)… či snad nedonošený aprílový žert.
Ech… viděl jsem již mnoho různých více či méně zdařilých pokusů o vysvětlení základů symetrie a zavedení pojmů jako „osová souměrnost“, „četnost“, „chiralita“, a ostatně jsem několik takových pokusů sám i podnikl. A zatím žádný nebyl tak špatný jako článek výše zmíněného redaktora na stránkách Českého rozhlasu. Je to hrůza, terminologický chaos, nedbalost, chyby, neplatná zevšeobecnění… Pokud by podobných razantních technik novinářské práce bylo použito pro zpřehlednění a popularizaci (rozuměj s takovým výsledkem, nikoli s takovým cílem…), budiž… ale pokud si autor zhotoví permutace slov „rotační“, „střed“, „přímka“, „zrcadlení“, „rovina“ atd, a pak je poměrně volně použije (občas chybně) místo pojmů zavedených a o dost přehlednějších, nelze mít slitování. A to nemluvím o vyslovených nesmyslech (ne, „dvojčetná rotační souměrnost“ se opravdu nenazývá „středová souměrnost“, snad si to čtenáři NEzapamatují; a „překlopení podle přímky zrcadlení“ je fakt dobrý vtip).

Viděl jsem již mnoho více či méně zdařilých pokusů o vysvětlení základů symetrie, ale žádný nebyl tak špatný jako TENTO. [odkaz již nefunguje, zmiňovaný článek bude přepracován]

PS.: Nechal jsem tam již obsáhlý komentář… ostatně buďme paranoidní a uveďmě ho zde v úplnosti…

Cituji (se):

Úplné zmatení pojmů a věcné chyby
Pane autore, tohle se opravdu nepodařilo. Pletete dohromady střed a osu souměrnosti, mylně uvádíte, že dvojčetná rotační osa je totožná se středem souměrnosti (to není pravda – třeba písmeno Y má dvoučetnou osu v rovině „papíru“ – prochází „stonkem“ a půlí úhel svíraný rameny – ale nemá střed souměrnosti, to je samostatný pojem). V případě vrtule nezávisí na tom, zda je 2D nebo 3D, v obou případech má (mimo jiné) trojčetnou rotační osu. Žádný střed souměrnosti daná vrtule nemá. Dále – smrček… žádná „souměrnost podle přímky“ neexistuje – jedná se buď o dvoučetnou rotační osu nebo o rovinu symetrie („zrcadlo“). Vystřižený smrk na fotce je (zrcadlově) symetrický pouze podle roviny půlící úhel svíraný rameny a obsahující „hřbetní přímku“, osu symetrie nemá (leda byste ho rozevřel do roviny, pak by měl osu dvojčetnou a získal by ještě jednu rovinu zrcadlení). Dále – pouze detail, který by mohl mást – zástrčka na prvním obrázku má dvě roviny symetrie, ne jen jednu (a dvoučetná osa je jejich průnik). A pokračujme – hvězdice je souměrná nejen podle osy, ale i podle rovin (n-četná rotační osa opět v jejich průniku). No a k tomu alaninu – mluvíte o „zrcadlové nesouměrnosti“ a hned uvádíte dvě ZRCADLOVĚ SOUMĚRNÉ formy jedné molekuly… tomu říkám terminologický chaos (i když je mi jasné, jak to je i jak jste to myslel). No a ta závěrečná poznámka… „překlopení podle přímky zrcadlení“, to je fakt bomba. Co se 2D objektů týče: nakreslete si na papír obecný trojúhelník, udělejte vedle něj čáru a jakoby ho přes ni „přezrcadlete“. A pak zkuste pouze v rovině papíru (!) ten přezrcadlený překrýt s tím původním. Nepovede se Vám to – v rámci 2D jsou takové dva objekty neztotožnitelné. Když přejdete do třetí dimenze, ztotožníte je bez obtíží… S pravou a levou botou už se Vám to nepovede – byla by potřeba další dimenze, ve které by se to podařilo stejně snadno jako s těmi 2D trojúhelníky ve 3D). S molekulou alaninu se to má stejně. A je to přesně naopak, než píšete – jediný způsob, jak ve 3D ztotožnit dva objekty, které se k sobě mají jako vzor a jeho zrcadlový obraz, je právě „překlopení podle roviny zrcadlení“ (ehm) – jakákoli jiná manipulace selhává. (Poznamenávám, že jsem se ještě nikdy nesetkal s takhle nepedagogicky obráceným a zamlženým vysvětlením chirality.) A k fotogalerii – proč máte u krychle popisek „souměrnost podle roviny“, když na obrázku je naznačená čtyřčetná rotační osa? A u sklenky jste si taky naběhl – sklenka na obrázku má jednu nekonečněčetnou rotační osu souměrnosti (ta je nakreslená, opět v rozporu s popiskem o rovině souměrnosti) a nekonečně mnoho rovin zrcadlení, které se v ní protínají. Nepředběhl jste se s publikací o jeden den?

PPS.: Zdá se omylem přisoudil jsem autorství onoho článku panu Bulířovi, přehlédnuv značku „JaB“ pod nadpisem. Opraveno po upozornění. Kdokoli JaB je, má máslo na hlavě, pan Bulíř je pak vinen pouze spolupachatelstvím, debilně se tvářící hlemýžď budiž přitěžující okolností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 responses to “Jak NEpsat o symetrii

 1. Mám ve čtečce blog redaktorů Leonarda, je docela zajímavý. Ovšem tohle vážně moc nevyšlo JaB, ať je to kdokoliv, bude nejspíš z jiné redakce.

 2. Opravdu? „Autor: Hynek Bulíř“ je vždy uváděno pod jednotlivými fotografiemi, viz http://rozhlas.cz…ge&pozice=1 ; kdo je tedy JaB, uvedený pod titulkem na místě, kde obvykle bývají autoři? Na http://rozhlas.cz/veda/veda jsou některé příspěvky podepsány dokonce kombinací „JaB , Hynek Bulíř“ [mezera před čárkou sic] – na Bulíře kliknout lze (a v jeho „ČLÁNKY TÉHOŽ AUTORA“ tento není), na značku nikoli a vyhledávání na stránkách rozhlasu samozřejmě dává nesmysly.

 3. No jo, já si toho JaB vůbec nevšiml… tak to možná nasazuji panu Bulířovi JaBí hlavu zcela neoprávněně… hm. No svaté rozhořčení a pozdní hodina budiž mi snad omluvou… Perex opravím.

 4. Bohužel, musím se přiznat je to tak, článek byl vytvořen podle starší publikace určené dětem. Zde a v tomto kontextu působí takto uvedené pojmy trochu zmatečně. Prozatím jsem příspěvek stáhnul a dal k přepracování. Hynek Bulíř, ČRo-online(na apríla se nechci vymlouvat :-)

 5. Pane Bulíři, při odesílání toho komentáře o zmizení článku tam Váš komentář ještě nebyl, díky za vysvětlení.Nicméně (neberte to prosím jako pokus dohnat Vás k úplné kapitulaci) na kontext ani na (necitovanou – doufám, že jsem kromě značky autora nepřehlédl i reference) původní literaturu bych se nevymlouval. Mohl byste prosím uvést, o jakou původní literaturu se jednalo?Upřímně doufám, že po přepracování to bude lepší – buďte si jist, že se na ten nový článek vrhnu jak ohař… :-]

 6. Ne, ještě nekapituluji :-) je to boj Jedná se o knihu Matematika kolem nás Zdeňka Opavy, vydal Albatros 1989, strana 264 Apropos – nechtěl byste si střihnout článeček na téma symetrie v praxi?

 7. No já se tedy s dovolením zakopu a počkám na protitah :-)Za citaci děkuji, nahlédnu do ní.Vaše poslední otázka je logická, ovšem odpověď zní: nechtěl; mám pro to několik důvodů, z nichž ani jeden není dobrý, ale dohromady… :-)

 8. Knihu Matematika kolem nás si pamatuji! Četl jsem jí někdy v páté třídě, je skvělá.zcr, možná bys měl častěji lézt mČ do zelí. Zatímco jeho blog je většinou jen boj s větrnými mlýny, ty jsi dosáhl stažení článku na první pokus :)

 9. Hynek Bulíř je frajer a se smyslem pro humor. Fakt oceňuju!zcr, měl bys tu výzvu přijmout, pak bychom se na ten Tvůj článek vrhli my ostatní jako ohaři. Co na tom, že bychom půlce nerozuměli:) Ovšem chápu…musel bys to publikovat pod pseudojménem..

 10. r1: Já si pamatuju celou řadu …kolem nás a taky na mě dělala velmi dobrý dojem (pořád není vyloučeno, že zpracovatel umí číst hůř než bystré dítě); doma jsme měli (pořád někde mám?) tuším Elektřinu a zbylé jsem si půjčoval z obvodní knihovny, Matematiku často, Chemii občas.Nojo, to je výhoda toho, když se někdo zabývá žurnalistikou vědeckou; tam je vždycky možnost falzifikace :-)Kamio: Když může na ČRo mít článek JaB, proč by ne ZcR?

 11. mČ: Já nevěděl, že to byla celá řada! Jasně si pamatuji, že jsem ji poprvé četl, byl jsem nějak nemocný. Dokonce jsem si z ní dělal i výpisky. Později jsem si ji také často půjčoval znova.

 12. Zajímavá oprava, jako geolog a chemik uznávám, že ta oprava pojmů byla namístě :-) Jenže takové nesmysly se nevyskytují jen v tomto oboru. A na závěr rada : kupte si colu (tu pravou) a hoďte do ní pár mentosek. :-))) PS : nedoporučuji dělat to na koberci. A pro ty, kteří mají rádi krev, si ji trochu sežeňte, dejte do sklenice, přihoďte H2O2 a máte nápoj do 1 sekundy :-) Zatim zdar.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s