Lednice známá neznámá

Cesta do, za a zpět.
O detaily uspořádání lednice se normální člověk začne zajímat zpravidla ve chvíli, kdy v ní začne něco smrdět. To se bohužel stává i v nejlepších rodinách, protože zapomenout něco v lednici je stejně přirozené, jako zapomenout něco ve vlaku, v kapse nebo v daňovém přiznání. V posledním jmenovaném příkladě melou mlýny relativně pomalu a občas nedomelou, v případě ledničních zapomenutců přichází trest brzy. A plíživě. V období rým a infektů otupujících olfaktorický aparát má ono plížení charakter přískoku – co nepochybně již nějaký čas vinulo, náhle nepochybně smrdí. Naděje, že to přestane samo (například některé zrající sýry prostým sežráním) bývá zklamána. Byla i v tomto případě – z lednice značky Calex stala se lednice značky Pandora. Nezbývalo než vyhrnout rukávy, opatřit okonce okončetin pryží, evakuovat, co neuteklo samo (a nechat to chcípnout mrazem na balkóně) a zbytek, který zbyl a (se) drží, podrobit zkoumání. Nepřítel byl odhalen snadno – v dobře osvětleném zhruba bílém prostoru nemá narůžovělá loužička šanci schovat se ani na stropě, natož pěkně na dně pod nádržemi na erteple a jinou zeleninu. No jednoduše – hnus vyteklý kdovíodkud. Hrubá sanace se zdařila, leč běda – puch přetrval. Nastoupilo kolo druhé a třetí, odstavení lednice, přenocování s otevřenými dvířky, kolo čtvrté (zahrnující rovněž důkladnou sanaci faldíků dveřního těsnění) a počátek pochybnosti: Bude ještě někdy vnitřek lednice vonět, či alespoň nebude smrdět? Množí se úvahy na různá konečná a fatální řešení – savo/domestos (znáte ze záchoda), peroxid vodíku (znáte z dívčích hlav), zapálený sirný knot (k bílé technice se zplynování nepřítele hodí až děsivě), koncentrovaná kyselina dusičná – a jiná vyrážení klínu klínem. Naštestí máme věk informačních technologií! Jednoduché zadání zápach v lednici, jednoduchá odpověď (pominu-li čistě kosmetická a evidentně spíše preventivní než krizová řešení – rozkrojené jablko, rozkrojený citron, rozkrojený sáček prášku do pečiva): octová voda. Píši tuto zprávu ještě před její aplikací, nebudu tedy raději jásat předčasně a domestos postavím lednici nadohled… Vyčkám, zda se podaří… informováni budete.
Jen jsem se ještě chtěl podělit (abych učinil zadost očekávání vzbuzenému již v perexu – v jsme už byli, za ještě ne) o (pravděpodobně netypicky pozdě učiněný) objev, kam ústí takový ten podezřelý temný otvor situovaný (v mém případě) vzadu uprostřed. Během umývání jím odteklo tolik vody, že jsem za/pod lednicí očekával jistou spoušť, leč nedočkal jsem se. Po čtvrtém kole umývání, spojeném s ještě masivnějším odtokem, neboť jsem užil PET-lahev s perforovaným víčkem coby sprchovač interiéru ledničního, mi to začalo být opravdu podezřelé a lednici jsem tedy odtáhl na světlo boží a důkladně zinšpicíroval. A našel jsem splaškovod zvící povadlého smaltovaného údu, který zcela v rozporu s touto anatomickou podobností ústil do plastové kloaky. Evidentně nebyla tato utajena pouze mně, nýbrž i všem generacím minulým, jinak si její obsah těžko vysvětlit… Milionům přátelských bakterií skončila pohodlná existnce – nezbývá než doufat, že co vyhodíte hajzlem, nevrátí se samo dveřmi… Ostřikovací PET-lahev se opět osvědčila, i když některé obzvlášť přisedlé kolonie právě umírají v kýbli s jarem. Což mi připomíná: Už aby zima skončila.

Závěrem, přátelé, dobrá rada: Watch Your Fridge!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem zažil. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 responses to “Lednice známá neznámá

  1. Octovou vodu znám. U nás doma se jí rodička snažila očistit podlažní dlaždice a vrátit jim lesk z před 100 let. Ale myslíš, že reagovala na mou poznámku, že ani octová voda nenavrátí zpět ošoupaný email? Houby.Vývod z lednice?? A to ti ruce neodpadly?? :-D

  2. Ten ocet (ředěná CH3COOH :)))) je celkem vyzkoušený. Při pravidelné údržbě lednic již několik generací žen v naší rodině a v rodině mé drahé omývá vnitřek lednice octovou vodou. Funguje to. Jen doufám, že hnus ve Tvé lednici není obzvláště hnusný ,-)

  3. Octovou vodu zná leckdo, ale její aplikace na ledniční (furt se mi tam plete ‚lednicko-valtický areál‘) outroby, to je už pokročilá znalost :-)Pravděpodobně podrážděně :-)Byly stále opatřeny rukavicemi…

  4. Gombo, skoro by to lákalo vyzkoušet i CH3CH2COOH a CH3CH2CH2COOH – čím víc methylenových skupin, tím lepší odsmraďovací účinky ;-] Hnus už tam není, jen trocha smradu…

  5. Přidám se k té octové vodě, také ji používám při pravidelném čištění lednice. Ještě jeden tip, pokud se jedná o zápach způsobený nějakým jídlem – tedy běžnou věc – to pak stačí vložit do lednice krajíček chleba – a aromatickou potravinu buď odstranit nebo pečlivě uzavřít.Srdečně zdravím – a hezké Velikonoce.

  6. hanci, octová voda skutečně celkem pomohla. já dávám do lednice vyluhovaný listový čaj (kterého mám celkem značnou spotřebu) a trochu mleté kávy.Ovšem vypadá to, že se jednalo o pach, který nebylo lze vyčistit bez porušení podstaty látky – lednici jsme sice vysmejčili, ale ona se nám odvděčila tím, že přestala chladit (aspoň svítí). Tak nevím – jestli během umývání někam nateklo trochu vody či co (po zapnutí se ale žádný zkrat nekonal)… uvidíme po neděli, co na to opravář.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s