A zítra si (či v sobotu)

(doufám) pustíte ČRo D-dur… jen na dvacet minut skvělé hudby…
Budou totiž dávat Baletti à 9 pro noneto (1955) od nepříliš protežovaného žáka Martinů, latinského poety a hlavně skvělého skladatele Jana Nováka (1921-1984). Jeho věci se hrají zřídka, mj. tuším proto, že velká část pozůstalost trčí někde v Německu a snad ani není vydaná tiskem (Novák emigroval po r. 1968 a domů už se nevrátil).
Sám jsem toho od něj moc neslyšel, spíš sem tam kousek, a na výše uvedenou skladbu jsem narazil náhodou, nevěda, co poslouchám (znáte to – zapnete rádio a něco! hrají), to jsem si dohledal až po čase v programu Týdeníku Rozhlas (a že jsem si to vyhledat nezapomněl, to budiž považováno za významné) v Městské knihovně… a shodou okolností byly tehdy Baletti i jedinou Novákovou CD-nahrávkou tamo dostupnou.
Baletti jsou čtyřvětá skladbička (celkem 23′, jedna věta krásnější než druhá) psaná pro České noneto (soubor zavedený dobře to), tedy obsazení flétna, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh, housle, viola, violoncello, kontrabas, což je zvukově skoro malý orchestr, schopný nádherných barev, a ty Novák uměl. A uměl taky melodie a skvělé mateníkové rytmy (jen počítejte, holoubkové – TatataTatataTata – ne nadarmo autor zhudebňoval (i svou vlastní) latinskou poesii – tři a dvě, dvě a tři, akorát v notách), což všecko dohromady – s vtipem, hravostí a švihem – dává zatraceně dobrou muziku.
Podotýkám, neboť má pověst v tomto oboru už je po těch dlouhých měsících asi dost pošramocená Pendereckým a jinými, že Baletti rozhodně za uši netahají. Jestli to tedy ještě jsem schopen posoudit… :-]

Vřele doporučuju, nenechte si ujít.

ČRo D-dur
čtvrtek 28.2. v 21.16
sobota 1.3. v 16.36

PS.: Ctitelé Martinů laskavě zaslechnou Mistrovy harmonické postupy; jeho nectitele snad uklidní, že jen občas a veskrze vkusně.
PPS.: Geniální lesní roh!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 responses to “A zítra si (či v sobotu)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s