A něco vyroste i samo

Třeba monstrózní krystaly kamence aneb Popatřte na hlatě mocné!
Těžko najdeme v České kotlině někoho, kdo nikdy nejásal nad titěrnými krychličkami soli kamenné vypěstovanými na niti odpařováním solanky, či nad drobnými trojklonnými nepovedenci vypadlými z nasyceného roztoku modré skalice… vždyť krom notoricky známých 200 chemických pokusů či Chemie kolem nás (jihnu při vzpomínce na ty knihy) je to snad i v osnovách…
Nicméně ne každý ustrne v řádu jednotek milimetrů, jak níže uvidíte. Abych vás s menšími monitory trochu napínal, přidám nejprve pracovní postup.

Chemikálie:
dodekahydrát síranu hlinito-draselného (aka kamenec hlinitodraselný, dostupný běžně v drogerii), dále jen KAl
dodekahydrát síranu chromito-draselného (aka kamenec chromitodraselný, běžně spíš nedostupný, ale koželuzi jej mívají pytle, tak pokud nějakého znáte…), dále jen KCr

Postup:
Těžko říct, zda existuje nějaké optimální složení matečného louhu; krystaly nakonec vyrostou z jakéhokoli roztoku, jehož složení pak přibližně odpovídá i jejich barva – od bezbarvé (čistý KAl) přes červenofialovou po téměř černou (rudá v průsvitu, čistý KCr). Čisté kamence (hlavně KCr) nekrystalují nijak skvěle, směsi jsou daleko lepší. Potřeboval jsem přípravu roztoku nějak standartizovat, abych měl k dispozici pořád ten samý matečný louh a krystal narůstal homogenně (v literatuře jsou roztroušené zprávy o krystalech vrstevnatých, získaných postupnou krystalizací KAl a KCr, jde to, ale nikdy se mi to moc nedařilo). Zvolil jsem následující postup:
V 1.5l PET-lahvi jsem připravil nasycený roztok KAl (cca 110 g KAl na 1 l, nechat stát v kýbli s teplou vodou, často promíchat, nechat vychladnout, případně přidat další KAl; na dně musí po vychladnutí zůstat vrstva nerozpuštěného KAl; je-li ho zbytečně moc, přidat vodu). Takto připravený roztok jsem dosytil KCr (množství si nepamatuji, ale nebylo ho mnoho; rozpouštění KCr neurychlovat zahříváním, roztok pak špatně krystalizuje; důkladně protřepávat).
Výsledný roztok jsem nechal pár dní stát (nad vrstvičkou nerozpuštěných KAl a KCr na dně), a pak jsem jej přefiltroval do vymyté (nevytírat) větší zavařovačky, překryl perforovaným papírem a nechal pomalu zahustit ke krystalizaci (za pokojové teploty). Po pár dnech jsem z krystalizačního potěru vybral hezky tvarované zárodky (krystaly jsou nejprve destičkovité, komolá trigonální antiprismata – do oktaedru dorostou časem), uvázal je na vlákno z klasického bílého motouzu, přidal na jeho druhý konec háček, zárodky zavěsil zpět do matečného louhu a nechal opět přikryté krystalizovat. Zezačátku je potřeba krystaly sledovat, odstraňovat z nich parazitické nárůstky a konkurenční krystaly ze závěsu. Na dně nádoby narůstají rovněž krystalky, čas od času se je vyplatí odstranit, aby krystalizace probíhala hlavně na zavěšených favoritech… no a pak už zbývá jen doplňovat zahuštěný matečný louh a dbát o stálou teplotu, aby se krystaly zase nerozpouštěly a nebo aby při náhlém poklesu teploty nevypadlo mnoho parazitů…
Na krystaly nesahat rukama (zamastí se a neporostou rovnoměrně) a v roztoku se nerochnit (chrom je fuj, navíc je roztok dost kyselý).

Krystaly jsou poměrně stálé (samozřejmě ale rozpustné ve vodě, vlhkost jim tedy nesvědčí). Lze je nalakovat.

Nespěchat.

No a teď obrázky:

Nejprve jeden krasavec bez měřítka (menší, netrpící ještě problémy z nadváhy)

kamenec_solo.jpg

Děsivé odhalení skutečných rozměrů:

kamenec_krabicka.jpg

A s pravítkem

kamenec_pravitko.jpg

A s pravítkem ještě jednou

kamenec_pravitko2.jpg

No a nakonec dva kousky v mé subtilní dlani. Ten větší má tuším přes 200 g.

kamenec_ruka.jpg

Nepamatuji se přesně, jak dlouho jsem pěstoval ten největší kousek, ale byl to možná i rok.
Tak do roka a do dne, co říkáte? :-]

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem stvořil. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 responses to “A něco vyroste i samo

  1. lojzo, ono se o tom mlčí, ale pyramidy jsou ve skutečnosti oktaedry ;-))buteo, to je prostředí hostilní nejen pro krystalizaci ale i pro život… zimu nerad.Magrátko, dohnat a předehnat!asTMO, ale notak!

  2. mČ, krystalky je třeba dávat do roztoku, ze kterého už nějaké krystaly vypadly a nebo má na dně vrstvu nerozpuštěné látky (ale lepší je nasycený roztok zfiltrovat a nechat doodpařit); čím menší zárodek, tím větší nebezpečí, že se rozpustí při zakolísání teploty.Ten zárodečný krystalek jsem chytil do smyčky motouzu a zauzloval; časem to zaroste a z jedné plochy krystalu prostě čouhá špagát.

  3. Možná to chtělo tu sirkovou krabičku s jiným motivem, na prvních obrázcích jsem si myslel, že to jsou mariášky;-) zcr, nejsi ty čirou náhodou zanícený chemik (nebrat jako visum repertum)? Krásné!!

  4. s kolegou z laborky jsme ted chvalili tvoje krystaly, jsou uzasny. mas muj obdiv, asi bych nevydrzel cekat tak dlouho. nam ve studentskych laborkach (takze spis studentum) obcas narostou krasny jehlice siranu sodneho, zajimavy je, ze obvykle tem nejmene sikovnym :)

  5. fflippere, děkuji. Asi jsem k tomu předpisu měl dodat: ale zase se s tím moc nepárejte… :-))) Nádherné krystaly má Mohrova sůl, jsou velmi tvrdé, nazelenalé a vodojasné (no a hlavně vypadnou i z příšerné vypadající železité břečky :-)))

  6. Mám s tebou soucit: kup si síran měďnatý a pracuj.Budeš – li trpělivý, získáš nádherné krystaly velmi tmavomodrého vínanu měďnatého, tmavšího než Chalkantit, anebo přikup ještě síran draselný a povstanou z toho zelenomodré krystaly Cyanochroitu.Když se naštveš, uchopíš do ruky měděnou desku hlazenou a poliješ octem. Za 3 roky získáš až 7 cm krystaly tmavě černozeleného octanu měďnatého, silně podobného Libethenitu.Postup si musíš nastudovat. Z matečných louhů výpěstky ti nedělají problémy, přidej ještě ferrikyanidy ( krevní soli červené a žluté a další ). To, že jsou všechny opět znovu rozpustné ve vodě, víš. Ale to jsou také téměř všechny přírodní sírany / uchovávané pod sklem /. Jsi moudrý a víš, že některé z těchto krystalovaných nádher lze vypěstovat pouze v zátiší domácích laboratoří, neboť venku by se hned při prvním dešti rozpustily. A přece jsou to minerály. Též s kamenci si lze pohrávat. Ale u tebe, jsi zřejmě mladšího věku, postrádám alespoň pokus o kompozice, pro jejichž vytvoření používáme podložek, ale ne na prvním potkání na zahradě domu nalezených. Budu nad tebou bdít. Mente et malleo. Johann Mathesius aus Rochlitz P.s. Zárodky neuzluj do provázku, nevypadají pak ve finále přirozeně. Spíš každý den, vybraný krystal v roztoku " převaluj " špejlí. A hlavně, odstraňuj spadanou krustu ze stěn nádoby. Nedělá dobrotu a spojí se s krystalem . I když časem příjdeš na to, jak ji pospojovat v jednotnou přenádhernou drůzu. Ale to už je kapitola o kompozici. A to chce " vyšší dívčí" školu.

  7. Mathesie, soucit bych doporučil převalovat špejlí, krásně Vám vykrystaluje, a můžete si ho pak nalepit na podstaveček a dát do vitrínky, já o něj moc nestojím.Za rady (i ty špatné) a tipy nicméně děkuji a jsem s pozdravem. PS: Bdít netřeba, k žádným dalším krystalizacím se v dohledné době nechystám.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s