Z mé dílny X

Stručná zpráva o obsesivní produkci pilin, hoblin a třísek.
Jabloňových, tisových, třešňových, jalovcových, platanových, mahagonových, hlošinových.
Všechno tvrdá dřeva, jedno hezčí než druhé… pro tis mám slabost už dlouho; jabloň mne baví snad ještě víc, protože si k ní člověk může dovolit ledacos – skoro se neštípe a dá se zabrousit a vyleštit takřka dokonale; třešeň teprve osahávám, mám jen pár kousků; jalovec (silnější větev zlomená tíhou sněhu, připadám si jako parkový sup) má docela dekorativní kresbu a pěkně se řeže, ale s broušením a leštěním je to horší; platan není příliš výrazný (nic pro fotky), ale má zvláštní hebký lesk; hlošiny (úzkolisté) mám jen kousíček; mahagonu kousek prkna…
A tak jsem řezal do dřeva a do se (z pravého palce mám řezanku, ostatní prsty to chytly jen občas) tak intenzivně, že mne chytala křeč do obou předloktí, zápěstí a prstů, a jeden den jsem musel úplně vynechat, protože jsem pořádně neudržel nůž… výsledkem je hromádka výtvorů pochybné kvality a sem tam něco reprezentativnějšího…

Nejprve něco ze silvestrovského večera – houboidní objekt z jabloňového dřeva, „hlavičky“ jsou z mahagonu (výška cca 90 mm):

objekt (jabloň, mahagon; 90x25x15; 2007-8)

Dále postavička z jabloňového dřeva (podstavec je z jabloňového suku; celé výška cca 70 mm):

objekt (jabloň, výška cca 70; 2007)

Jabloň potřetí v hlavní úloze – hotový objekt spolu s jedním nepovedeným polotovarem a výchozím špalíkem (délka 45 mm:

objekt (jabloň; 45x20x6; 2007)

A nakonec destička (síla 1 mm, to je radost šmirglovat, přátelé…) vyříznutá z „hlavy“ suchého zakrslého boučku… fantastická struktura!

polotovar (buk; 45x25x1; 2008)

Všechno broušeno (šmirgly 120 – 220 – 360 – 600 – 1200, případně ještě oškrabáno nožem a žiletkou), vyleštěno na flanelu a napuštěno lněným olejem pro zvýšení kontrastu…

A za foto děkuji svému novému fotoaparátu, jehož možností zatím evidentně nevyužívám zcela (například včera jsem objevil zoomovací kolečko).

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mé dílny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 responses to “Z mé dílny X

  1. Kdybych si měla vybrat, tak raději práci se dřevem, než s kovem. Kov nemá tu nádhernou kresbu, krerá je u dřeva odměnou každému, kdo ji dokáže odkrýt.Konečně jeden člověk, co nějak smysluplně prožil Silvestra.

  2. Báro, nejlepší je samozřejmě dřevo s krásnou strukturou, ke kterému si může člověk dovolit skoro to, co ke kovu… dřevořezba je pak takové interaktivní odlévání :-)Kamio, díky. Ovšem ty hodiny s kudlou a šmirglem bych kouzlením nenazýval :-)

  3. r1, děkuji; snad si tu z toho neudělám fotoblog :-)lojzo, nestraš mne. :-]waidersi, jak se chystám časem napsat, nevím, zda jsem sem odjel, či se sem vrátil… do Exitu dorazím pravděpodobně dnes.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s