Mistři řemesla šperkařského V

Jak ono se to vlastně dělá.
Stižen akutním steskem po lupénkové pilce opustím na chvíli poslední dobou převažující modus blogandi a zase jednou doplním sérii šperkařských profilů. Tentokráte ovšem bez tak výrazného citového engagement, jehož jste byli svědky u článků o Cepkovi, Herynkovi, Eisler či Munsteinerových; zdá se mi totiž, že tvorba pána jménem Abrasha rozeznívá ve mne POUZE konstruktivistickou strunu (WuWej a ostatní oblomilní non-konstruktivisté mají zde povoleno chytit se za hlavu a doporučeno číst dále :-) – a to je zdá se málo…
Tedy jenom konstruktivismus… ale se vší parádou: něco tak precizního se jen tak nevidí, a to v libovolné šperkařské disciplíně. Geometrické tvary, symetrie, zlato-ocel-kámen…
Pravděpodobně bych přes výše uvedenou dokonalost o Abrashovi pomlčel, nebýt toho, že u tří objektů – dvou prstenů a jednoho náramku (ani jeden se mi moc nelíbí…) – je na jeho stránkách obsáhlá krok-sun-krok fotodokumentace výrobního postupu, dokonalá (aby ne) jako provedení samo. Je tak možno spatřit na vlastní zrak magické přetváření bezduché matérie s přesností a dokonalostí takřka strojovou (což ovšem soustruhu, který hraje jednu z hlavních rolí, vyčítat opravdu nelze).
Jako drobný mosazný břídil mohu jenom tiše závidět.

Několik metodických poznámek:
– Všimněte si, že zlatníkovi stačí zlatý ingot (který si navíc vytaví sám…). Pomocí válcovací stolice, průvlaků, tvarovacích pomůcek, nářadí a trochy tvrdého pájení si lze pohodlně vyrobit cokoli, od nýtku k trubičce (s mosazí a na koleně je třeba se jít klouzat).
– Ty krásné nástroje! Třeba tzv. anka – železná kostka s půlkulatými prohlubněmi…
– Soustruh soustruh soustruh – používaný s vtipem a virtuozitou
– Za pozornost stojí dokonalé rozvržení práce (hlavně v závěrečné fázi výroby náramku).
– Bojím se, že mne budete proklínat kvůli slovní zásobě – uvažoval jsem dokonce o slovníčku, ale zvítězila lenost živená vědomím, že to vlastně soudruzi ze Seznamu už udělali za mne…, nakonec těch pojmů snad tolik není a většina se tvrdošíjně opakuje. A třeba se vám někdy bude i hodit, jak se řekne výstružník nebo zápustková deska (hlavně některým z vás ;-)
– Jak už jsem naznačil výše, Abrasha páše konstruktivistický hardcore, ale takové kvality, že jeho galerie stojí za pozornost – například mnohadílné náhrdelníky a nebo některé prsteny (pro mne vede ten platinový se dvěma diamanty trojúhelníkového brusu).

Odkazy:
Abrashova stránka je tady
Všechny tři výrobní postupy naleznete zde
A galerie dlí tuť

Příspěvek byl publikován v rubrice Mistři řemesla.... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 responses to “Mistři řemesla šperkařského V

  1. Jsem samozřejmě případně k dispozici s komentářem či vysvětlením (pokud budu vědět – přeci jenom nejsem vyškolený ani ve strojním obrábění ani v zlatnické technologii)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s