Za svědky minulosti

Z jedné předmluvy.
Přepisuji dva pozoruhodné výseky předmluvy ke knize
Polák M., Švec J.; Učme se bridž; Orbis, 1962.
Autorem níže uvedených kousků je „Luděk Pachman, zasloužilý mistr sportu“

„Jednou z vůdčích zásad, kterou v naší socialistické republice důsledně uplatňuje strana i vláda, je zvýšení životní úrovně lidu. K tomuto cíli směřuje veškeré úsilí našich pracujících, ať jsou to dělníci ve svých továrnách, zemědělci na družstevních lánech, inženýři u strojů nebo u rýsovacích prken, vědci u svých zkumavek, hospodářští pracovníci, umělci nebo učitelé ve školách. Zvýšení životní úrovně však neznamená jen více potravin, oděvu, obuvi, lepší bydlení a vůbec rozmnožení a zlepšení všech životních potřeb, nýbrž také více a lepší kultury, umění, zdravotní péče a také lepší využití odpočinku po práci, lepší a hodnotnější zábavu a rekreaci. V tomto směru jsme dosáhli pozoruhodných pokroků. Víme, kolik našich pracujících tráví každoročně dovolenou v místech, která byla dříve jen pro bohaté kapitalisty. Také sport se stal záležitostí masovou. I sporty, které byly dříve jen výsadou majetných tříd, jsou dnes pěstovány pracujícími, jako např. lyžování, plachtění nebo tenis. Podobně je tomu i s bridžem: kdysi byl pěstován jen „vyššími“ kruhy, dnes se však stává majetkem všech pracujících jako hodnotná a ušlechtilá duševní rekreace…“ (str. 5)

„O významu bridže v socialistické společnosti svědčí, že i v zemích socialistického tábora jsou vydávány publikace o bridži. V knihovně bridžového kroužku při Kulturním a společenském středisku ONV Praha 1 jsou k dispozici publikace vydané v posledních letech v ČSSR, v Maďarsku, v Polsku, a dokonce i v Čínské lidové republice….“ (str. 7)

Lépe bych to nenapsal.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 responses to “Za svědky minulosti

  1. Pachmanovi to po desetiletí(ch) Rudého práva jistě šlo samo. I když možná už v té době začínal projevovat známky lidsky-křesťanské tváře, že takovou buržoazní zábavu neodsoudil šmahem :-)Knížku jsem před lety viděl u kamaráda, jehož rodina opravdu bridž ještě za socialismu hrála, a tehdy mě to taky zaujalo.

  2. Luděk Pachman – toho mám spojeného se šachy. jeho „Theorie moderního šachu“ vězí u mě v knihovně. musím mrknout na předmluvu:)) Několikrát prolistována, ale neprostudována. Proto ty šachy hraju jako ponocný:))

  3. r1, no, ani ne…Magrátko, místy ten text nese znaky těžkého porodu…Kamio, já na šachy z bezpečnostních důvodů rezignoval :)mČ, Wu, zdá se, že je zms Pachman náchylný k lecjakým věroučným systémům…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s