Parselenia

Aktualitka pro milovníky halových jevů! (Praha)
Nad Prahou jsou právě k vidění obě parselenia, neboli vedlejší měsíce – méně časté obdoby vedlejších sluncí, parhelií.
Hledejte slaboučké (oči uvyklé na tmu!) světlé obláčky v horizontální rovině Měsíce, cca 20° daleko, momentálně na obou stranách.
Podle toho, jak přes Měsíc postupují cirry, může být vidět jenom jedno, nebo žádné, kolísá také intenzita… velmi nevděčné pro popularizaci…
O halových jevech a jiných optických úkazech v atmosféře více zde a v odkazech tam uvedených.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazeno. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 responses to “Parselenia

  1. Teď jsou obě vidět úplně krásně, dokonce s naznačením „malého hala“ (kružníce okolo Měsíce, na níž parselenia leží), a taky kousíčkem parselenického kruhu (pravé parselenium má jakoby ocásek směrem od Měsíce; celý parselenický kruh by obkružoval celou oblohu v horizontální rovině ve výšce Měsíce)…

  2. zcr, nezoufej:) Takové jevy se objevují častěji, takže stačí semtam kouknout na oblohu. Horší je, když si zabalíš věci na týden, logisticky i finančně vyřešíš přesun o tisíce kilometrů (včetně přístrojů) a zatmění Slunce v Turecku Ti zhatí jediný mrak, který zrovna v debilní dobu těch 3,5 minuty, kdy to trvá (cca samozřejmě – jak kde), přechází před Sluncem… to by tě urvalo a máš chuť se vybít na nejbližším meteorologovi… :)))(Mi se to naštěstí nestalo, ale vím komu – dodnes to je toto téma tabu;)

  3. Nezoufám – vynadíval jsem se na ta dvě parselenia dosytosti .) A oblohu sleduju velmi často – kdykoli přechází nějaký pěkný cirrus, takže o pozorování halových jevů rozhodně nemám nouzi. Ale potěší vždycky.No a správně veliký mrak v nesprávnou chvíli na nesprávném místě… no škoda slov.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s