Vratné lahve?

Vratné vstupné?
Mám poslední dobou nebývale kritickou náladu k filmovému umění a Vratné lahve to odnesou i za jiná opera…
Tedy stručně: únavná oscilace mezi moralitkou a banalitkou. Vše průzračné a krystalické, až vlastně není co říci. Několik vyložených trapasů (pád s kola? fatálnější už snad může být jen umělý sníh v průsmyku pod Caradhrasem…), občas nevýrazný úsměv (trojjediná skvrna), ukrutné zamračení při několikanásobném otčenáši, pocit spastické trapnosti, znechucení hned nad prvním záběrem (taková vložka snad opravdu nebyla nutná – product placementu si obvykle vůbec nevšimnu, ale když i mne udeří do očí, je zle)… No a ty fantazie? Trapno mluvit.
Filmový odkaz Svěráka ml. mne začíná děsit.
(A mimochodem – je dobře, že Budař už hraje jenom „ňoumy“; kdyby totiž zkusil hrát i něco jiného, nikdo mu to nebude věřit (jako já už nic jiného než primitiva a machra nevěřím Macháčkovi).)
Jakpak asi vypadala ta původní Svěrákovo předloha, která se Sv. ml. nelíbila?

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem viděl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 responses to “Vratné lahve?

  1. Aleko, luxusko, ngvadi – může se vám to líbit, můžete se mnou nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat ;)ngvadi, no akce Vratným lahvím opravdu ještě chyběla… to už bych asi nenapsal ani ň… prostě bych Tvé hodnocení posunul o jednu jednotku vpravo: „banální, až kýčovité“r1, nenech se opředsudkovat, nicméně Tvá představa bude asi správná… (jsem nám právě oběma vysekl poklonu, všímáš si? .o]

  2. zcrTake jsem konecne videla. A je zajimave, jak se nazory v mem okoli ruznily v ramci casu. Kdyz byl film „zbrusu novy“, slychala jsem same hlasy typu: to musis videt, vyborny, skvelej film… Potom uz to bylo vesmes: jo, docela dobry, jsou tam slusny sceny… A nakonec: no hele, nic moc, par slusnejsich scen… A v teto fazi jsem film videla i ja, takze jsem od nej nic moc necekala… Po pravde, zklamal me. Spocitala bych asi dve dobre sceny, bohuzel si uz nepamatuju jake…

  3. Moc reklam! Jinak u Svěrákových filmů mi na rozdíl od ostatních českých filmů nepřipadá, že to točil amatér amatérskou kamerou a pak si to z úsporných důvodů i sestříhal.

  4. Dvě poznámky z mého kulturního deníčku:– skvěle odpozorováno. Prostředí a postavy v Lahvích nejsou (většinou) jen „filmařskou představou o konkrétních prostředích a postavách“ – supermarket, důchodkyně ztrácející „kontakt s realitou“. (Pak je to ale prohnáno tím zlidšťujícím filtrem, a snové sekvence jsou vážně ostuda.)- „pád z kola“ – pro mne neuvěřitelně vtipný útok přímočaré komiky nejstarších Svěrákových filmů na jeho „moudrý“ nový projekt.

  5. Mně u té scény s kolem okamžitě naskočil výjev z The Straight Story (ztráta kontroly nad vozítkem, hořící kůlna) – a tematicky to byla zcela přesná asociace… Dva tři záběry z Kulového blesku strčí celé Vratné lahve do kapsy – a to vůbec nemyslím „přímočarou komiku“.

  6. No tak je fakt, že s Kulovýým bleskem to srovnat nelze, ale nakonec, co lze srovnávat s Kulovým bleskem?:-) Možná, že těm filmům prostě schází kus ducha, teda Smoljak?

  7. m se líbil,myslím že zásadní problém jsou ty propagace.příliš velká reklama…než jsem vyděla KULOVÝ BLESK,taky mi to kámoš líčil jako největší bombu a byla jsem zklamaná.časem jsem to ale přijala a dnes ho miluju jako jeden z nejlepších.zkrátka reklama škodí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s