Halo

Je tam někde?
Abych vás, milí přátelé, alespoň trochu zabavil po dobu své dočasné nepřítomnosti, umístím sem slibovaný odkaz na skvělou stránku o optických jevech v atmosféře.
Je to odkaz natolik dobře udělaný, přehledný a zevrubný (připočteme-li i četné linky tamo dané), že vlastně není třeba, abych se nějak autorsky angažoval a tu či onu věc rozmázl, jak jinak mým zvykem.
Tedy čtěte a kochte se, pořiďte si tmavé brýle (lennonky, Kamio, lennonky!) a jměte se po cirrech píditi, na nichž nejeden duhoskvící fyzikální úkaz spatřiti možno. Takové perly nebe je možno viděti, jejichž i samotné názvy dávají tušit velikost a nádheru: cirkumhorizontální oblouk, parhelický kruh, Lowitzovy oblouky, gloriola, irizace
(A do Slunce se opravdu nedívejte; pokud chcete vidět na vlastní oči termojadernou syntézu, stačí počkat do Putinova čtvrtého prezidentského období).

Itttt’s!:
halové království

PS.: Na ony stránky jsem se dostal náhodou, při hledání informací o polární záři (která měla být toho dne vidět i u nás). A bez přehánění musím konstatovat, že mi to změnilo pohled na nebe, které už není více nudnou plochou, z níž je možno chytit tak akorát raka, kroupou po škebli nebo bleskem od cizího boha; – z nebe se mi stalo divadlo, galerie nad širou zemí, kde se odehrávají malá barevná dramata pomíjivé a křehké krásy…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 responses to “Halo

  1. zcr,lennonky? Ty propouštějí přehršle po stranách, tudíž akomodace není dostatečná:) Ale máš pravdu, ta lyrika je přítomna.. jen ti nesmí zkazit ten jedinečný prožitek murphyovsky gravitačně po těžnici směřující polotekutý odpadek z letícího zvířete, které je lineární kombinací krávy a krysy:))

  2. zcrTak to musim hnedka probadat, to vypada moc zajimave. BTW: ta poznamka o termojaderne synteze me tak rozesmala, ze jeste dostavam slzy z oci.Mam napad, doporucim ti terapii, pri niz trosku otupis svou „lasku“ k temto zivocichum vzniklych kombinaci krys a dobytka. Dojed si do Benatek a zahraj si nesmrtelnou hru: „Nakopni si sveho holuba.“ Ehm, jooo, pokud by ti Benatky pripadaly trosku z ruky, prijed na brnenske nadrazi… P.S.: Ochranne navleky na obuv nezbytne!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s