Žlutej fosfor,

to je prevít…
Ano, soudruzi z ČTK mají vlastně pravdu, když bílému fosforu říkají „žlutý fosfor“, protože on JE takový zažloutlý (dost ošklivá barva, taková nezdravá)… Ovšem kam bychom s takovým přístupem došli, že… A tedy:

Shame on you, you translators!

A teď trochu informací – bílý fosfor, jedna z mnoha modifikací fosforu (pozor, červený fosfor není ani tak modifikace jako šílená nestrukturovaná směs a nebývá v lepších kruzích za modifikaci považován…), je pevná látka s nízkým bodem tání (~44 °C), která je na vzduchu samozápalná. Uchovává se pod vodou. Kromě té samozápalnosti je problém jeho vysoká toxicita – letální dávka se uvádívá kolem 50 mg. (Upozorňuji, že samotný bílý fosfor se nechová ke kůži nijak hostilně – to až když při tom hoří…; nicméně se na něj obvykle netlapká, páč je, jak jsem byl pravil, jedovatej.)

ALE

Bílý dým, který se efektně vznáší nad hořícími cisternami, to je produkt oxidace bílého fosforu – oxid fosforečný a – aerosol kyseliny fosforečné. Ta se totiž vytváří při styku oxidu fosforečného s vodou (stačí vzdušná vlhkost), přičemž se uvolňuje závratné množství tepla (likvidovat lžičku oxidu fosforečného vodou je adrenalinový zážitek – vaří to a syčí a prská jako nasraná čivava). Když připočtemě leptavý účinek vzniklé kyseliny, představuje takový oblak pro leckterou sliznici nezapomenutelný zážitek…

NICMÉNĚ

Samotný elementární bílý fosfor v přírodě dlouhou nevydrží a kyselina fosforečná a její soli nepředstavují podle mého mínění zase tak závratné znečištění – bude trochu přehnojeno, sinice se konečně pořádně nažerou, ale spousta toho skončí ve formě nerozpustných fosforečnanů a bude. Samozřejmě přímé lokální zamoření vodních zdrojů nemusí být přesně to, po čem Ukrajina toužila, ale druhý Černobyl? Neřekl bych, alespoň podle dostupných informací a mého chromého úsudku.

Podotýkám, že bílý fosfor je esenciální průmyslová chemikálie (výroba hnojiv, detergentů, bojových plynů…) a očekávatelná komedie ohledně zpřísnění nakládání s ním bude vstkutku makabrózně nerealistická…

A ano, je to právě kyselina fosforečná, co je v těch přeslazených ch… limonádě.

A ještě jedna poznámka (jestli si to teda pamatuju dobře) – není to tak dávno, co kdesi na Dálném Východě bouchl vlak, ve kterém byly vagóny s dusičnanovými hnojivy, sírou a uhlím… Ukrajinské fosforobraní je neomluvitelná nehoda, vlak zvící instantního sudu s prachem je neomluvitelná debilita…

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 responses to “Žlutej fosfor,

  1. Arthure, připadám si trochu jako (neplacený) zaměstnanec té saturninovské agentury… (včetně dojmu, že koriguji „fiction“ spíše než žurnálistyku)Roji, já bych se bál o glazuru… jsou soluce, které se ze záchoda umí dostat i mimo hlavní vchod :)

  2. zcr,Co fosfor, to perla! A makabrální dopady na mě má jednoznačně kombinace nevyspání+horko (z nevyspání) a pak to vypadá že píšu komentáře z hladu, ačkoliv jsem měl před chvílí řízek s bramborem a ten jsem nedojed, protože je horko jak sviňa..:))

  3. mČ, tak si to má nevycválaná paměť posunula trochu moc daleko na východ, něco ubralaa něco přidala; tedy se omlouvám za svedení na korejské scestí…Bylo to v Íránu a vlak vezl benzín (aha), hnojiva (beztak dusíkatá, superfosfát moc nehoří), síru (hurá) a bavlnu (z pohledu roztaveného sanytru skoro uhlí…)…http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/3498851.stmKamio, a není náhodou vinen nedostatek fosforu? Kvetls poslední dobou? :o]

  4. Úžasný článek :). Mně se ten žlutý fosfor zdál nějaký divný, protože jsem si pamatoval jen bílý, červený a černý, ale taky jsem si pamatoval, kterak jsem se u zkoušky zamotal do vazeb v kyselině fosforečné a že jsem si odřená záda hojil dost dlouho, takže… Díky za detailní výklad.

  5. Wu, ono je těch fosforů víc – třeba fialový nebo Hittorfův (či jak se, zum Hitteufel, ten pán jmenoval). Jinak je pozoruhodné, že například Stendhal ve své slavné stati o modifikacích fosforu ten bílý zcela opomíjí.. :)))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s