Kernkraftwerkenstörungen!

Má Rakousko dost aktivistů?
Níže je odkaz na článek, který se objevil ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kromě originálu nabízím i značně odfláknutý překlad; snad jsem se nedopustil nějakého významového posunu či tragického přehlédnutí…)

Jsem ohromně zvědavý na reakci Rakouska. Vyhořet v Temelíně celý transformátor a přidat se k tomu Dukovany s výpadkem, vyhlásí nám ti zpovykaní umveltšucři válku…
Ech.

Text v němčině

„Překlad“

Po nehodách v obou jaderných elektrárnách ve Šlesvicku-Holštýnsku (Brunsbüttl a Krümmel) zeslílila kýlská ministrině sociálních věcí Gitta Trauernich (SPD) snahy o odstavení obou redaktorů. „Je stále nákladnější udržet oba reaktory v bezpečném provozu,“ řekla ministryně. To má údajně potvrzovat, že v rámci odklonu od jaderné energie je plánované uzavření reaktorů „rozumné rozhodnutí“. Mezitím v Krümmelu transformátor stále hoří. Po příčině požáru se pátrá.

[Ministryně] Trauernichtová prohlásila, že o příčinách požáru v Krümellu a odstavení reaktoru v Brunsbüttelu po poruše v síti zatím není známo nic bližšího. Mluvčí provozovatele elektráren (spol. Vattenfall) Ivo Banek předpokládá, že znalec bude moci prohlédnout transformátor, který se vzňal, až za několik dní. „Nyní tu máme jěště teplotu několik set °C,“ vysvětluje mluvčí.

Hasební práce postupují pomalu

[Banek] Považuje za prokázané, že odstavení elektrárny Brunsbüttel má na svědomí zkrat v rozvodně společnosti Eon, k němuž došlo ve čtvrtek. Vše ostatní považuje za spekulace. …[nezajímavá pasáž, v níž Banek spekuluje (sic), že odstavení brunsbüttelského reaktoru mohlo vyvolat změnu napětí (?), která způsobila zkrat a následný požár krümmelského transormátoru, a vysvětluje potíže při hašení]…

Všechna bezečnostní opatření zafungovala

Nynější diskuze o odklonu od jaderné energie považuje Banek za neopodstatněné: „Nevidím souvislost mezi těmito dvěma nehodami a touto diskusí.“ V obou případech podle něj všechna bezpečnostní opatření zabrala a riziko úniku radioaktivity nehrozilo.
Oproti tomu spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel (SPD) ministryni Šlesvicka-Holštýnska podpořil. Poslední dvě nehody podle něj představují další důkaz nevyhnutelnosti odklonu od jádra. Znovu se prý ukazuje, že poruchovost zařízení se s jejich stárnutím zvyšuje, řekl ministr v pátek v Berlíně. Krümmelská elektrárna údajně stála loni na špici seznamu hlášení nehod. Gabriel ironicky prohlásil, že „Německé jaderné elektrárny jsou nejbezpečnější na světě, jen v nich občas něco hoří a bouchá.“ Ministr připomněl, že všechny dosud odstavené elektrárny byly uzavřeny z technických důvodů, nikoli kvůli odklonu od jaderné energie. Gabriel ale zdůraznil, že SPD nemá v úmyslu přistoupit na změnu dohody o odlkonu od jaderné energetiky, kterou uzavřela předchozí vláda a zástupci energetiky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 responses to “Kernkraftwerkenstörungen!

  1. Mod, oni jsou většinou schovaní pod kameny a v listí, a vylézají jen po haváriích. Občas se zjara rojí na hraničních přechodech. (Kdyby nbyli zelení ale červení, člověk by si je snadno spletl s ruměnicí pospolnou) :o]Gombo, buď jsi špatně pochopil Ty mě nebo já Tebe :) To je z německých novin o německých haváriích. Jinak ale platí, co píšeš: německé jádro není zdaleka tak šmucyk :)))

  2. Nedávno jsem viděl v televizi kus nějakého filmu o ruské ponorce s poruchou reaktoru, který lezli opravovat námořníci, a pak rovnou začínali umírat na nemoc z ozáření. Vydržel jsem první dva, apk jsem to vypnul.

  3. mČ,EČ jsem četl, ale nepamatuji se – při nejbližší příležitosti se podívám. Díky za doplnění. Někdy si říkám, zda jsou klišé stružená podle skutečnosti – nebo skutečnost podle klišé…

  4. zcr,a jak tu energii teda chtějí vyrábět? Ti pitomci si asi nevšimli, že nemají na svém území fjordy s řekami s prudkým spádem (Norsko cca 80% energie z vodních elektráren).. tak jo, postavíme místo tří bloků deset menších hnědouhelných nebo na koks a bude to jistě ekologičtější. Mě nikdo nepřesvědčí, že ten odpad lze v parádní schránce (těch pár desítek kilo) poslat do Slunce, když se tam nahoru vynášejí sondy, které to se 750kg naperou přímo do komety, aby zjistili jak se změní dráha a co zasvítí, z čeho je kometa složena apod. A my – astronomové – pak budeme sledovat jak to tam do toho slunce žbluňkne:) Když je možné financovat takové projekty jako je Deep Impact, tak odstranění radioaktivního odpadu tímto způsobem je úplně moucha. O tom mě nikdo nepřesvědčí. Je to demagogie s tím odmítáním energie z jádra. Němci a rakušáci ať vymyslí reaktor na jadernou fúzi a budeme všichni OK, energie spoustu a odpadem bude třeba kyslík…Btw: ten film o ponorce jsem dokoukal až do konce. Smutné, zvláště že je na základě skutečné události.

  5. Kamio, Ty ses nějak rozohnil .) Mně to protiatomové běsnění taky štve… Ale k uložení odpadu jsou řekl bych pohodlnější metody než solární kremace – problém není ani tak s vynesením jako s případnou havárií nosné rakety ještě v atmosféře. pravda, zředilo by se to, ale asi ne dost. Sintrovat, hlubokouložit a šmytec…

  6. zcr,co poměrně spolehlivě vynáší nahoru křehké skořápky lidské, je vhodné i pro radioaktivní odpad. Dokonalost výpočtu drah je ověřena (sonda New Horizons ze vzdálenosti „někde za Jupiterem“ – aktuální stav „u Pluta“ – stav budoucí bude mít stále nasměrovánu anténu na Zemi a bude poslouchat její povely – jistěže s mnohaminutovým zpožděním, což je problém, ale umělá „inteligence“ na palubě to hravě zvládá, směrovat anténu do plochy desetníku ve vzdálenosti několika tisíc kilometrů – pro představu). Odpad může být v kontejneru, který odolá 99,99% mechanických rizik (i při nepravděpodobném výbuchu nosné rakety) – není to člověk, může to být v mnohaplášťovém pouzdře – viz černé skříňky v letadlech – prásk z deseti kilometrů, požár hořícího kerosinu (jakou má teplotu hoření? Tak kolem 1000stupňů C.?) a je to k přečtení stále. Ne, v tomhle ohledu nemám obavy. A vlády by to rády zafinancovaly – ty plusové politické a ekologické body! :) Kolik je toho odpadu za – řekněme rok provozu takové elektrárny? Víš to? Tuna to nebude, myslím. Bude to někde v desítkách kg. To je hračka… No, rozohnil:))))

  7. Kamio, bojím se, že toho odpau je mnoho a mnoho. Navíc je to odpad neodpad – skutečné vyhoření uranu je jen pár procent. A proti pádu v atmosféře je kerosínové peklo tak něco jako svíčička proti letlampě – bych tipoval. A to nemluvím o radioaktivním odpau „neenergetickém“ – z nemocnic, laboratoří etc: toho jsou tuny a tuny…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s