Z mé dílny VII

Konečně něco se sraženými hranami :)
Trochu se mi zajedlo pájení, mosaz s nerezí a přidávání hmoty vůbec, takže jsem si dopřál několik dalších materiálových vybočení a obrátil se zase jednou k ubírání. (Stručně řečeno – piloval, brousil a odvrtával jsem dozblbnutí…)

První objekt těží z kontrastu mezi lesklou kovovou hmotou těla a černým matným akcentem. Tělo je hliníkové a ten vetknutý kousek je kámen – jakási nádherně opracovatelná břidlice (neštípe se tak snadno jako břidlice obyčejná, ale jinak vlastnosti sedí), která se dá řezat pilkou na železo, nedrolí se a neštípe na hranách a dá se papíry pod vodu naprosto dokonale vyleštit… (mám jí doma pěkných pár kilo a zatím zkouším, co snese, abych se mohl pustit do něčeho fajnovějšího…). V zářezu je zatmelená epoxidem plněným břidličnými pilinami. Původně plánováno jako závěs, ale otvor či ouško chybí – nechtělo se mi nijak narušovat tvar.

objekt (hliník, kámen; 55x10x5 mm; 2007)

Druhý objekt je rovněž bez mechaniky – dovedl bych si ho představit jako brož či závěs, ale také mi bylo líto narušit tvar. Asi byste neuhodli, z jakého dřeva je zhotovený, takže vás nebudu napínat – je to tis. Začínal jsem s destičkou vyříznutou ze slabší větve (průměr asi 3 cm; dva kousky jsem někde splašil). Věděl jsem jenom, že by tam měly být dva otvory, zbytek je dílo okamžitého tvůrčího rozmaru. Po zabroušení napuštěno lněným olejem a přeleštěno.

objekt (tisové dřevo; 47x20x6 mm; 2007)

(Mimochodem, s tisovým dřevem si pohrávám už dlouho – je naprosto dokonalé: husté, tvrdé, s výraznou kresbou, krásně se řeže a výborně brousí a leští, takže i v rukou člověka s dřevem hlouběji neobeznámeného (o naprostém nedostatku vhodných nástrojů nemluvě) dává docela přijatelné výsledky… akorát ta dostupnost: jsem holt odsouzen k vymetání prořezávek městské zeleně a čekání, jak moc který špalík při vysychání popraská… :o| Kromě tisu jsem si hrál ještě s jabloní a dřevem od Báry, zatím opravdu na úrovni „osahávání“ – jabloň se opracovává krásně, ale není příliš výrazná a navíc hodně pracuje; dřevo od Báry je tvrdé jak potvora, trochu třískuje po vláknu, ale dá se zabrousit a zaleštit téměř do zrcadlova… úžasný materiál.)

Za foto děkuji mp. Prostorovost je snad vidět dobře, barvy jsou trochu sytější než ve skutečnosti; lesk odpovídá (olej).

PS.: Ofelie, že neuhodneš, co jsme při focení použili za pozadí… :)))

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Z mé dílny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 responses to “Z mé dílny VII

  1. Ofelie, já tomu pracovně říkám svlečka :)))Báro, snad časem – těch krásných dřev, která by stála za hřích, je moc a moc a ořešák je rozhodně na seznamu .)Magrátko, to se nedivím, oblá hmota k taktilní rekognoskaci svádí :))

  2. Wu, no já si říkal, že je načase po těch letech opravdu začít :)))r1, Wu, ona vám ta hliníková věc připomíná doutník? Fotky jsou zkreslené – skutečné rozměry 55x10x5 mm, takže je to placatější, než vypadá.

  3. Ze všeho nejvíc to samozřejmě vypadá jako kosmická loď z budoucnosti. Asi to bude tím, že kosmickou loď z budoucnosti nikdo neviděl, takže může vypadat jakkoli …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s