Jenom takové povzdechnutí

(jak se mi vydralo z cest dýchacích při nedávném umrtí jistého flautisty):
Že má zobcová flétna oproti jiným hudebním nástrojům několik nevýhod (poměrně malý dynamický a melodický rozsah, poněkud neosobitý zvuk), to je vpořádku – obé je do jisté míry překonatelné a nemusí nutně znamenat vážný problém. Mnoho se nepořídí se skutečností, že na ni hraje skoro každý (snadnost louzení tónu a cenová dostupnost…), ale jen málokdo na ni opravdu hrát umí. Ovšem že je z ní krz všelijaké to Veselé pískání, zdravé dýchání a Rozfoukej se, píšťaličko něco mezi dětskou hračkou a rehabilitačním balónem, to mně nikdy nepřestane mrzet – ať už na ní vyroste kolik chce zdatných dechařů, ať už pomůže vyléčit kolik chce astmatické drobotiny… V takové atmosféře se totiž udusí v zárodku leccos, co jinak mohlo vyrůst třeba až takhle vysoko: zde (poslední dvě věty (Liberamente) skladby Music for a Bird Hanse-Martina Lindeho pro altovou zobcovou flétnu sólo (časem se k tomuhle kousku vrátím a vysvětlím použité „speciální efekty“ :)).

Ani Stivín s tím věčným Vivaldim tomu pak nepomůže – když umí hrát na záchodové trubky, proč by nehrál i na zobcovku, žeáno… :o/

A tak se ptám: Proč né třeba tuba? („Veselé vzpírání, zdravé dýchání“, „Rozfoukej se, tubičko“)

Ach jo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazeno. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 responses to “Jenom takové povzdechnutí

  1. Zobcová má nejpěknější zvuk. Mnohem lahodnější než příčná. Nedám na ni dopustit, hračka nehračka, balon nebalon. Má nejhezčí zvuk ze všech dechů.

  2. A to bych se zas hádal – takový cor anglais nebo basklarinet… mmm! :) Ovšem hluboké zobcové flétny (od tenorové níže) zní mimořádně, v souboru i sólo. Časem bude článek.

  3. Hele a nejsi Ty pozitivně předpojatá, když jsi asTMA? Dvouplátkaři (říká se to o hobojistech, ale anglický roh je jen trochu větší hoboj :) mají prý sklony k rozedmě plic, takže hnedle body dolů…Už mi to začíná být jasné!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s