(Do, V, Z) ČB

Část I: Do
Nastojte!

Z hlavního nádraží měl v 6:07 vyjet mezinárodní expres Jože Plečnik, mířící přes ČB do Reichu. Ve skutečnosti byly přistaveny a posléze vyjely DVA expresy téhož jména. Kdyby se ten druhý jmenoval třeba Josef Gočár a jel o dvě minuty později, nebyl by problém. Takhle nachystaly České dráhy dokonalou past – hlavně na nebohé zahraniční turisty; já se ovšem chytil taky. Oba vlaky se totiž lišily nejen nástupištěm, z nějž bylo jim odjechat, ale i trasou: jeden měl jet přes Plzeň, druhý standartní cestou, kvůli koridorové výluce s autobusovým intermezzem mezi Táborem a Veselím n/L. Nic zlého netuše nasedl jsem do toho výlukového, stejně jako mnoho cizokrajců. Vyjeli jsme. Po nějaké době se přikutálel průvodčí – trvalo mu to dost dlouho, poněvadž se cestou snažil „německy“ vysvětlovat hloučkům Asiatů a jiných více méně anglofonních cestujících, že mají v Táboře vysednout, přestoupit na autobus, nechat se dovézt do Veselí n/L, tam nasednout zase na vlak, dojet do ČB a tam přestoupit na – TEN DRUHÝ expres Jože Plečnik, který se mezitím dokodrcá z Prahy plzeňským obchvatem. Jakmile průvodčí zjistil, že mluvím anglicky, měl jsem o zábavu na zbytek cesty postaráno – byl jsem totiž prostě a jednoduše použit jako překládací automat, kteréžto úlohy jsem se zhostil samaritánsky (i když gramaticky a stylisticky pochybně…). Litoval jsem, že nemám s sebou deštník – stalť se ze mne na čas průvodce jihočeskými nádražími… Zcela neskromně a samolibě musím prohlásit: ještě že mne měli, ti turisti – jedné křehké Asiatce jsem evidentně ušetřil hysterický záchvat a těm ostatním – minimálně bloudění a nepříjemnou nejistotu… Docela hezky jsem si při tom popovídal s pár studenty – Amíkem-psychologem a dvěma Britkami-medičkami – cestujícími po Evropě.

No a co si myslet o výkonu Českých drah? Tak předně je třeba je pochválit za to, že logistika náhradní dopravy byla dokonalá (včetně několika anglických hlášení, no dobrá). A to je asi tak všechno, co bylo vpořádku – v Praze jsme vůbec nebyli varováni, že je nějaký problém; ostatně proč zrovna mezinárodní expres byl takhle hloupě použit k zachování dopravní obsluhy Tábora a dalších geografických minim, to je skutečně záhada. Byl jsem dokonce svědkem toho, jak úředník na informacích (Praha hl.n.) po dotazu, ze kterého nástupiště tedy ten Plečnik jede, když na informační tabuli jsou dva STEJNÉ vlaky se dvěma RŮZNÝMI nástupišti, zaraženě hleděl do počítače, a pak odtušil, že z pátého (což byla ta horší varianta…). Dále: není vinou průvodčího, že neumí anglicky, ale že si neobstaral třeba nějakou ceduli, kterou by dal těm nebohým cizozemským obětem drážní logiky aspoň přečíst, to je… hloupé (podotýkám, že mne neobtěžovalo samotné překládání nebo pomoc cizincům – ostatně při pohledu na člověka bezradně se rozhlížejícího a mapu v ruce třímajícího jihnu vždy, a nezřídka se zeptám a případně pomohu – spíš samozřejmost, s jakou mne chromé rameno drážního molochu užilo, nejsouc s to logisticky se připravit). Každopádně jsem šťastně dojel na místo určení a s dušičkou zjihlou tolikou dobrotou právě spáchanou vydal se… (to be continued).

PS.: Podobně jako Vánoce nechávají mne i Velikonoce chladným (možná ještě chladnějším), a to ze stejného důvodu – nejsem křesťan ani pohan – takže pokud vůbec něco právě teď slavím, pak je to Jaro. Nicméně, stejně tu dojde k velikonoční odstávce, takže částí II a III se dočkáte až zhruba a týden… Křesťanům a pohanům přeji hezké Velikonoce…

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem zažil. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 responses to “(Do, V, Z) ČB

  1. zcr,tak jsem asi pohan, nicméně tyhle svátky opravdu nemusím, takhle nějak si představuji ukázkovou a učebnicovou trapárnu s velkým T. Kdybych byl na vesnici a lidi znal, svátky jara, pozdravit sousedy, to jo. Ale když se tu mezi baráky motají klučíci s igelitkama „Tesco“ a zvoní k lidem nazdařbůh, to je hnus. I logistický:)))

  2. Mně se ta výluka vlastně spíš líbí, cesta je pak taková … pestřejší. Tuhle jsem jel z Tábora s bandou namol opilých vodáků, kteří mi ohrožovali vzorky :)

  3. Hezké Velikonoce i ToběAhoj, taky přeju hezké Velikonoce, užij je pokud možno klidně a v bezpečí.Bylo pěkné, jak ses postaral o turisty; vzhledem k tomu, že v cizích zemích jsem už byl podobně zmaten sám, dokážu to ocenit :-)

  4. Kamio, Báro, ano – intoxikace a trapnost… (jinak Kamio, nenech se milými křesťany vmanévrovat do jimi vytvořené škatulky pohana :o)rady1, ano, pestřejší, i když na mol opilé vodáky bych asi nesnesl a klidil se (i se vzorky)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s