Rezavé květy

Masivně křehké, křehce masivní.
V post-industriálním prostoru Thámovy haly (post-industriální ve smyslu „industrie odešla, továrna zůstala“) je k vidění působivá výstava Rezavé květy. Autor – Čestmír Suška – jednoduchým ornamentálním prořezáváním vytváří z cisteren a různých tlakových nádob krajkově křehké objekty, které lehce posedávají po tovární hale a tváří se dekorativně. Bližší pohled a dotyk ale člověka rychle přesvědčí, že má co dělat s mnohacentovými artefakty – například prořezávané sféry mají průměr cca 1 m při tloušťce stěny odhadem tři centimetry, o cisternách ani nemluvě. Odřezky pak slouží jako materiál pro sestavování geometrických „koberců“ a pro „korodografii“ – otisk rezavého železa na papír. Vše ve znamení minimalistické geometrie a řádu. Kromě rozměru výtvarného má každý objekt i rozměr hudební – představa mohutnosti zvuku takové prořezané cisterny zavěšené volně v prostoru a rozezvučené dobře mířeným úderem je pro mne doslova vzrušující ;)… Odcházel jsem s otlučenými kotníky.
Podtrženo a sečteno – znamenitý nápad, znamenité a úplné využití tématu. Co víc vlastně od umělce očekávat?

Čestmír Suška má pěkné webové stránky, na něž sem s potěšením vkládám odkaz: www.suska.cz. (Na své si přijdou i milovníci oblin a objemů ;)
Za přečtení stojí také rozhovor se sochařem zde.
Výstava trvá do 25. dubna.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mistři řemesla.... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 responses to “Rezavé květy

  1. Už jsem o něm párkrát četl, takže díky za typ. Jen malá poznámka: nepřipadá ti, že valstně dělá pobiné věci jako ty sám, jen větší („Vše ve znamení minimalistické geometrie a řádu.“)?

  2. Báro, rozhodně neuděláš chybu. Od centra je to kousíček.Lojzo, já ho taky neznal – musela mi ho pod nos naservírovat televize :o)rady1, má to v té hale docela zvláštní atmosféru (je tam klid, lidí jen pár, ty veliké těžké věci se tam tak volně povalují :)Já tíhnu spíš ke konstruktivismu, ale sem tam mám nápad založený na podobném principu. Řekl bych, že jsem zatím nestvořil nic srovnatelného (a teď nemyslím jenom velikost a kvalitu).

  3. zcr,díky za vhled do umělcovy říše, už budu vědět, kdo to je. Hned mě napadlo, jak by se tvářili lidi, kdyby se povedlo to položit např. doprostřed křižovatky … nebo třeba zavěsit na ocelová lana nad ni…?? :)Báro: Závidím… a znamenám si červenou fixkou :))

  4. Kamio, vprostřed křižovatky? No to by každý správný řidič udělal tu jedinou věc, kterou doopravdy zvládá (úplně každý): napral by to do toho a vymlouval se, že ta cisterna měla červenou…

  5. Zcr – hrozně moc děkuji. Já jsem s ním jednou viděla rozhovor – a určitě znám obraz Černí a bílí – jen jsem zapomněla , že se jmenuje Suška (taky jak jinak u mě, že), jsem nadšená, ještě jednou moc dík.

  6. Magrátko, lepší zpětnou vazbu si snad ani neumím představit. Děkuju.hanci, ten obraz je moc pěkný. Já se o autorově existenci dozvěděl opravdu až před tou výstavou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s