Z mé dílny III

Tentokráte jedna geometrická drobnost. Typický případ náhody, která přeje připravenému: původně totiž byla v krychličce (poctivě vypilované z mosazného profilu 10×10 mm – dost hrozná práce, vlastně jedno odpoledne) jen ta větší ložisková kulička, vpravená dovnitř zcela vhodným nepatrným násilím, takže bez sklonů k vypadnutí. Výsledek ušel, ale něco tomu chybělo. Ano – konkrétně ta malá kulička. I probral jsem krabičku s troskami ložisek (v úvahu přicházely tak dvě velikosti kuliček v ní přítomné), jednu vybral a ona tam zapadla ABSOLUTNĚ PŘESNĚ (opět aplikací zcela vhodné míry násilí), což je neskutečná haluz: kdybych toho chtěl původně docílít a snažil se, neměl jsem naprosto šanci pracovat dostatečně přesně…

Tady je, vyfocená na prstě kvůli měřítku.

objektek (mosaz, obecný kov; 10x10x10 mm; 2005)

Jednou bych rád zkusil do stejně veliké krychličky vetknout jednu centrální velkou a zafixovat ji osmi malými (po jedné v každém rohu), ovšem nepovažuji to za zrovna realistický cíl… :o)

Za foto děkuji mp.

Příspěvek byl publikován v rubrice Z mé dílny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 responses to “Z mé dílny III

  1. Velká pochvala!Někdy vzniknou úžasné věci cestou „po haluzi“, nám to říct můžeš, ale na vernisáži své budoucí výstavy to určitě neprozrazuj.Opravdu moc pěkně goemetrické :))

  2. zcr,tohle mají všichni, kdo něco udělají vlastníma rukama! Potkla jsem na plese paní v šatech, které jsem jí vyšívala korálkama. Byla to celkem bohatá výšivka a jak jsem za ní stála u bufetu, tak jsem uviděla v jedné řadě CHYBU! Málem to se mnou fláklo o zem a byla bych ji z těch šatů nejraději svlékala a ty korálky přehodila…. ona na to nikdy nepřijde, ale proč jsem to, sakra, musela vidět :)

  3. Nelzenež souhlasit s Bárou, na vlastních výrobcích lze podle mě vždy něco vylepšit, to se málokdy stane, že bychom byli úplně spokojeni. Já to mám třeba i s pracovními texty… no ale ostatní to fakt nepoznají, vidí to naprosto dokonalé. Stejně jako já tu tvou kostku. A těch osm malých, to by tedy byla šupa, ale nevím, nevím – fyzikální zákony jsou neúplatné:))

  4. zrc: taky se mi moc líbí.Vidět mouchy na vlastním díle mi přijde docela v pořádku – směřování k dokonalosti je prima, jen si říkám, zda by ono případné dosažení dokonalosti přineslo kýžené uspokojení z tvorby. Skoro si říkám, že v té čistě teoretické rovině asi ne. Když se občas dívám s větším časovým odstupem na věci, které jsem dělala před mnoha lety, bývám k oněm mnou (a mnohdy nejen mnou) viděným mouchám shovívavější. Nakonec mi totiž ony mouchy připadají jako jakýsi nezamýšlený autogram tvůrce (vždyť prohození korálků ve výšivce je překrásným příkladem) – z podhledu druhého je to pak jedinečné, neopakovatelné a vlastně velmi osobité :-)

  5. Draculko, jsem rád, že se líbí; zdá se, že pro různé krychličky mají slabost skoro všichni :o)Máš pravdu, kolikrát se podívám na nějakou starší nepovedenost a shovívavě se pousměju… A propos – docela bych stál o ten nabízený nálev na mlženky, můžeš ho případně přidat přímo do komentářů pod „mykofága“ :o)

  6. r1 – no a já zase vždycky hledám (a nenacházím) netriviální poděkování…(až vyrazíme na to kafe, vezmu krychličku s sebou; nejradši bych ji nosil jako talisman, ale bojím se, že bych ji ztratil…)

  7. rozkošné…Ačkoliv jsem na tvém blogu prvně a tím pádem si ještě nejsem vědoma, čemu se věnuješ, že tvoříš takovéto rozkošné věci, musím se přiznat, že se mi to strašlivě moc líbí!!! :o)

  8. Já jsem na tvém blogu také jen krátce, ale jsem úplně nadšená, co jsem viděla. Zatím jsem nestačila číst a prohlédnout si to další. To až časem.Jinak ze srdce souhlasím s Draculkou. – A kdyby člověk neviděl chyby na tom, co udělá, neposunoval by se dál, to je velká pravda. Hnidopiši sice jsou, ale těch bych si, být tebou, moc nevšímala.A k té chvále – také bych nepřišla na nic originálního – jenom, že tvé výtvory jsou moc krásné a přeji ti do budoucna hodně nápadů a stejně krásné výtvory jako doposud.Srdečně zdravím.

  9. hanci, moc mě těší, že se Ti to tu zamlouvá.“Výtvarné“ články jsou tu zatím všehovšudy čtyři (ten čtvrtý z 26.2.), ale zapracuji na tom (čti: budu důsledněji a častěji trápit kamarády-fotografy :o)

  10. Pokud chlapa baví takovéhle věci, je to panečku podívaná….Vím to. Studovala jsem na umělecké škole, ale technický směr…Myslím, že díky tomu, že chlap má přece jen k technickým věcem blíž, má i širší prostor ve výběru materiálu.Je to pěkné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s