David Lodge – Hostující profesoři

Univerzitní román, jak má být…
Birminghamský profesor anglistiky D.L. je vedle Malcolma Bradburyho a Kingsleyho Amise zavedenou hvezdičkou na literárním nebi – přesněji v souhvězdí univerzitního románu – a z uvedených tří je mi v tomto žánru nejbližší. Prolouskal jsem se už čtyřmi jeho knihami (Hostující profesoři, Svět je malý, Den zkázy v Britském muzeu a Nice Work) a ani v jednom případě jsem se nezklamal.
Zápletky Lodgeových knih jsou vtipné a jednoduché (dějová kostra Hostujících profesorů – dva profesoři (jeden americký, slavný, světaznalý a druhý anglický, neznámý a usazený) si v rámci univerzitních výměn prohodní místa a shodou náhod nakonec i manželky…), ale hlavní jiskru knihám dodává brilantně zvládnutá situační komika vpravdě anglického střihu, perfektně vysoustružené postavy a hlavně – neustálá hra se vztahem formy a obsahu. Dalo by se snad říci (alespoň na adresu prvních tří z těch čtyř výše uvedených), že jsou to knihy experimentální, ale na rozdíl od třeba „francouzských nových románů“ dokonale reader friendly
Tak v titulní knize se střídá klasický román, román v dopisech, román-reportáž a scénář (vždy vhodně tak, aby se děj posunul žádanou rychlostí žádaným směrem); volné pokračování Svět je malý je napsáno jako variace na romance; Den zkázy v Britském muzeu zase sestává z oddílů imitujících styl velkých spisovatelů (mj. Hemingway, Kafka, Joyce – anglický originál jsem nečetl a některé z imitovaných autorů jsem neznal, takže dojem nebyl odpovídající, nicméně ti tři pánové byli rozeznatelní velmi dobře…). Nejsou to ovšem hříčky samoúčelné a navíc, jak už jsem zmiňoval, knihy se čtou lehce a jsou neodolatelně vtipné.
Stojí za přečtení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 responses to “David Lodge – Hostující profesoři

  1. Asi, až nebudu mít co číst, po nich sáhnu. (Obdobné vyjádření k „Až bude všechna práce hotova.“ – kvízová otázka – v které knize to zaznělo? :)). Ba ne, až ji někde uvidím, sáhnu po ní.

  2. Mám dost velké mezery, hlavně v klasické próze,dá-li se nazvat „klasická“. Budu si to pamatovat a bude-li příležitost,přečtu. Zatím jsem do této oblasti podnikl jen několik sond, protože mě zaměstnává/-ala spíše literatura faktu…

  3. zcr,navnadil jsi mě dostatečně, popátrám po svých kontaktech – např. jeden kamarád je správce gymnaziální knihovny, učitel dějepisu a jazyka českého… :)

  4. Wu – a nebo požehnání místních knihkupectví. A nebo obojí :o)))Kamio – Ve slavném Balajkovi (Přehledné dějiny literatury I-III Lodge je, takže žádná gymnaziální knihovna se bez něj neobejde… :)

  5. zcr: spíš požehnání pro všechna dostupná knihkupectví. Postrach knihovny jsem býval za mlada :). Naposled jsem se přihlásil do knihovny když jsem nemohl sehnat Potravinářskou chemii. Potřeboval jsem si vyjasnit rozdíl mezi tříslovinami, taninem a polyfenoly. Nakonec jsem si knihu stejně objednal a průkazka zase propadla. Citát – Dva divoši, E.T.Seton.

  6. Wu – není nad to vybudovat si vlastní Městskou knihovnu v obýváku :o) Já jsem pevně napojen na pražský knihovní roh hojnosti, takže knihy kupuji zřídka…Toho Setona jsem četl, ale bude to dobře patnáct let (takže se ani nestydím) :)

  7. Vlastní knihovna má spoustu výhod. Například až začne nová doba ledová, budu mít topení na rok dopředu :). Dva divochy jsem četl taky zhruba před patnácti lety, je zajímavé, co člověku utkví (a co ne). Byl by to zajímavý experiment, napsat recenzi knihy po patnácti letech :))))

  8. Hostující profesory jsem četla kdysi a výborně jsem se bavila. Budu si je muset zopakovat. U postele mám obrovský stoh knih, které prostě co nejdřív „musím“ přečíst, protože se na ně moc těším – ach, ten čas!!! Nebo – kéž bych uměla číst tak rychle, jako Wu. o:)))Průběžně vybírám sem tam tvé články a vždycky najdu něco zajímavého. díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s