Ucho do duše okno

Kachyňův slavný trezorový film jsem viděl teprve předevčírem v Ponrepu, v rámci festivalu Mene Tekel.O filmu jsem nevěděl vlastně nic a chtěl jsem se nechat překvapit; bohužel, promítání předcházela poměrně dlouhá (a mírně neplynulá) přednáška zvící dokonalého spoileru* – přednášející s nevinným výrazem prořekla a pěkně rozmázla skoro všechny dějové vrcholy a zvraty, ani pointa nebyla ušetřena. No nic. Zbytek tvořily zajímavé historické drby a užitečná vysvětlení – aspoň tak.
Film samotný je velmi dobrý, i když – pro osobu předem poučenou a navíc Orwellem impregnovanou – nepřekvapivý. Snad jenom scénář je maličko nedůsledný: syn spí jako špalek, postavy poněkud postrádají minulý rozměr – místy se chovají, jako kdyby přiletěly z Marsu**, některé Anniny repliky (Bohdalová) jsou tak pohotové a brilantní, že trochu znedůveryhodňují určitou nedůvtipnost, která z jejího dalšího jednání vyplývá. Ovšem jinak vše funguje naolejovaně a precizně – kontrast banketu a domu, velkobratrovitost Soudruha, omračující vulgarita moci a vůbec cynický a nemilosrdný humor, masky, předstírání, soukolí totalitní mašinerie… a STRACH.
Pozorný divák si rozhodně přijde na své.
Nad odvahou tvůrců (a nad tím, že film přežil) zůstává rozum stát.
Hudba Svatopluka Havelky je mrazivá a padne filmu velmi dobře, ale upřímně řečeno – zvuk cembala s echem (či ký že to instrumentační fígl) už nelze brát jinak než jako klišé…

Krátce a stručně – doporučeníhodný kamínek do mozaiky.

* když se ujal bojler, spoileru netřeba se bát, snad jen s tím „j“ ještě opatrně…
** Jsou-li tam komunisti taky?

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem viděl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 responses to “Ucho do duše okno

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s