Stručná inventura odlehlých částí chrupu

aneb Den jako stvořený pro extrakci.
Stav k 14.2.2007:

 • osmička vlevo dole: odsekána/odvrtána pro soustavné obtěžování přilehlé sedmičky a svévolný růst naštorc; stalo se před lety, v pátek třináctého… (vše proběhlo hladce, jen kdyby ty stehy nebyly v noci praskly…)
 • osmička vpravo nahoře: odchylka zhruba 30 ° od normálního zubního azimutu (směrem extratlamálním) ji kvalifikuje jako vážného kandidáta na vynětí…
 • osmička vlevo nahoře: Valentýn přišel s kleštěmi v ruce (ne že bych ten svátek nějak slavil; blíží se ostatně doba, kdy horečné nakupování nebude důsledkem, ale příčinou konání svátků…). Zub nyní tiše odpočívá v odpadkovém koši a společnost mu tam dělají kousky tlamiček ostatních pacientů…). Celá akce proběhla tak hladce, že jsem, samým nadšením blábole, nejspíš urazil doktorku – optal jsem se totiž, jestli je ta osmička venku celá…
 • osmička vpravo dole: jediná rozumná – nevyrostla a nevyroste.

A to prý jsou i lidé s devítkami…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem zažil. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 responses to “Stručná inventura odlehlých částí chrupu

 1. Zcr,vektor růstu by se neměl od roviny tlamální odchylovat o moc, než je úhel pravý – samozřejmě při roztlamném úhlu nula stupňů (tedy sevřeno). I má (zatím jediná) osmička vlevo nahoře si to namířila na taras sedmičky…Z každé mé pravidelné preventivní chrupní prohlídky se obvykle stane totální rekonstrukce chrupu. Rád chodím na prohlídky… :)

 2. bude to koukám chtít rozpravu o geometrii :o)a) Při úhlu roztlamném 0° standardní vektor růstu zubu je zhruba totožen s svislicí.b) Má zbývající osmička neodchyluje se od něj směrem k sedmičce, anóbrž skrání ven z huby (vybočuje z řady…). Způsob malzubace, který Ty popisuješ, vedl k odsekání/odvrtání osmičky vlevo dole. Jinými slovy – máš se na co těšit… Ale horní jsou prý lepší než spodní (zrovna teď v to upřímně věřím… :)

 3. Zcr,jen lehce:)ad a) totožen se svislicí, přičemž průměty obou na rovinu roztlamnou (tedy půlící prostor tlamy na dva podtlamné podprostory se shodným objemem) v ideálním případě by se měly shodovati. Vektory růstu slovou opačnou orientací podle místa počátku růstu chrupní části…ad b) Malzubace zmíněná v tomto bodě i líčení jejího ošetření – tedy normalizace mezikruží, opsaného zubním pouzdrům – působí mi rozličné představy, zvláště jak budu mít po zákroku oteklou držku… :(

 4. Osmičkuuž mám jenom jednu, značně provrtanou a následně vycpanou, takže je to jenom otázkou času … Rebely vybočující z řady u mě zastupuje čtyřka vpravo dole, naštěstí se moc doširoka netlemím, tak to není vidět. Jinak ani po několikátém přečtení komentářů mi není všechno tak docela jasný, evidentně chybí hlubší znalosti geometrie … nebo čeho … :-)))

 5. Ještě ad a)směr růstu je směrem normálovým k rovině roztlamné či tlamální? A konečné upřesnění – která rovina, roztlamná či tlamální, je zároveň prvkem reflexe (ideální) tlamy?Mně to tenkrát moc neoteklo, ale teklo a teklo… :o[Magrátko, mně už taky vlastně zbývá jen jedna…

 6. Quanti,těsně po vyndání dvou osmiček bych jakékoli pocity v té oblasti bral hodně s rezervou… :o)Už jsem si troufl sežrat 40dkg jogurt, takže je mi veseleji, ale dostal jsem hroznou chuť na stejk :o(Ty ale brát je po dvou v týdením rozestupu, to je doslova razie!

 7. zcr,ačkoli stará, stále o počtu zubů 31 ks.Jedna osmička vypadla téměř sama, asi jsem ji vyklepala strachy ještě v čekárně. Vzhledem k rozličným úhlům a asymetrickým jevům v mé tlamní dutině těším se nesmírně na zuby „státní na pokladnu“ které se údajně dělají výrazně symetričtěji a konečně se budu moct zasmát v úplném rozsahu vytlemení (tzv. na doraz).

 8. Báro,jen to nepřežeň. Ve chvíli splynutí koncových bodů polokružnice roztlamné s polokružnicí začelisťovou by nastal jev, zvaný „směje se kolem celé hlavy“ :))Zcr, jednoznačně k rovině tlamální. Kdyby to bylo k roztlamné, byla by to tzv. „absolutní malzubace“ :)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s