Jaroslav Velinský – Engerlingové

Wir sind keine, keine Leute,
Wir die Engerlinger sind,
gestern, morgen oder heute,
jeder taub und jeder blind!
Sieb’mal unten, sieb’mal oben,
hauptsächlich wenn alles stimmt!
Wir sind keine, keine Leute,
Wir die Engerlinger sind.

===

Velinského kniha je svéráznou a podařenou „sociální studií.“ Autor s mimořádným smyslem pro ironii a osudovou náhodu líčí dějiny pozoruhodného „skrytého světa,“ který měl umožnit skupince vídeňské aristokracie přečkat turbulentní dobu konce I. světové války a následných sociálních otřesů.
Smělý plán – pomocí invence zneuznaného génia Kadeřábka a nemalých finančních prostředků zkonstruovat v opuštěném dole, tajně, zcela uzavřený a soběstačný svět, jakousi zmenšeninu kopírující společenské uspořádání své doby – se pod vlivem okolností zvrhne v klaustrofobní noční můru trvající hodně přes půl století, v níž jako na divadle promenují nejrůznější lidské typy, od kariéristických uzurpátorů přes opravdové šlechtice a náboženské pokrytce k cynickým opilcům. Malý svět zažívá své vlastní malé převraty a vzpoury, malé vraždy a zrady, malé problémy. A ač měl být zcela nezávislý a uzavřený (čemuž dopomohla i – opět Velinského geniálně ironickým způsobem provedená – ztráta klíče k cestě ven), čas od času vnější svět posune události nepředvídaným směrem – například potopou, která způsobí téměř dokonalé přerušení kontinuity: vědomostní, morální, náboženské. Po-potopní generace se doslova zvrhne (a mechanismus tohoto zvrhnutí je opět znamenitě vysoustružený) v odpornou a děsivou parodii společnosti, která zcela ztratila měřítka a vybudovala si novou morálku (krasoduchové pozor, není to veselé čtení). Rozuzlení je naznačeno už v začátku knihy, neboť Velinský s oblibou využívá techniky časových střihů a retrospektivy (jednou zápisky komorníka, podruhé „novodobá po-potopní legenda“ psaná jakýmsi deformovaným jazykem a komentovaná po-potopním „historikem“), ale je vlastně otevřené – nicméně nutně tragické.
Jak je zřejmé z výše uvedeného, Velinský na mne udělal hluboký dojem rafinovanou a krutou ironií, s níž jsou osudy „říše“ Neuösterreich sestaveny; místy jsem snad měl pocit určité nepravděpodobnosti, ale rád tuhle výtku svedu na vrub své krajní skepsi vůči „fungujícím literárním světům“ (jež se časem u mne vyvinula a poodvedla mne od četby SF). Druhou výhradu bych snad měl k mírně nevyrovnanému stylu – zatímco některé pasáže se čtou doslova jedním dechem (od poloviny jsem knížku nebyl s to odložit…), některá místa působí trochu „nastavovaně“, jako by autor nechytil prostě tu správnou slinu. Ovšem ukažte mi knížku, která by byla v tomhle směru zcela konzistentní. A poslední výtka – místy přílišná schematičnost postav. Té se ovšem také těžko dalo vyhnout, neměla-li by kniha nakynout do fascikloidní až foliantní velikosti…
Suma sumárum: Engerlingové jako břitká a originální kniha si rozhodně zaslouží přečtení.

PS.: Doufám, že jste nečekali, že vám polopaticky sdělím význam německého der Engerling, a k vaší smůle ani http://www.seznam.cz nedává na toto heslo ten zcela nejpřiléhavější překlad ;o)
A mimochodem, znalost němčiny je pro četbu výhodou, i když je autor v tomto směru ještě celkem milosrdný…

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem četl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 responses to “Jaroslav Velinský – Engerlingové

  1. No tak teď jsi mě silně nalákal k přečtení, Engerlingové mi už notně dlouhou dobu dřímou v zásobníku nepřečtených knih, před lety jsem je začal číst a nějak z toho sešlo. Začátek mě nezaujal (a tenkrát jsem ještě neměl patřičnou čtenářskou disciplínu :)). Díky za tip.

  2. :o)Ty výhrady, o nichž se zmiňuji, mne napadaly právě na začátku (tou „nepravděpodobností“ nemyslím samosebou divnost událostí v něm vylíčených); dále v ději se Velinský prostě rozjel a na kritické úvahy nějak přestala být nálada a čas ;o)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s