O třech filmech

Kdyby se mne nekdo zeptal na tři nejdůležitější filmy, které jsem kdy viděl, neváhal bych.
Fargo, které ukazuje, jak se řád střetává s chaosem; hajzlové v něm nejsou cool

Playtime, kvůli prozíravé předpovědi, jak lidi dokáže oddělit skleněná tabule a jak se svět jednou rozpadne během velkolepé slavnosti, a kvůli nevýslovné lidskosti schované v každém záběru

Písně z druhého patra, které ukazují, jak smutní lidé vlastně jsou.

Přemýšlení o těchhle filmech mi asi zabere celý zbytek života.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co jsem viděl. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 responses to “O třech filmech

  1. všechny tři filmy znám a mám rád, pokládám je dokonce za skvělé, ale nejdůležitější? na to dle mého skromného soudu nemají.navíc jsou všechny tři neuvěřitelně zábavné komedie, takže se smutkem, lidskostí a podobými hovadinami bych šetřil:-)

  2. waidersi, já přece neříkám, že by měly být nejdůležitější i pro Tebe ;) Viděl jsem je prostě v pravý čas a zcela pozoruhodně se trefily do mých tehdejších úvah.A vskutku, napsal jsem to pateticky, mea maxima culpa (jsi nemilosrdný čtenář).A ano, u každého jednoho jsem se smál na celé kolo, u Tatiho smíchy dokonce brečel, u Písní spíš zíral s hubou dokořán a uchechtával se, ovšem nebylo to to hlavní, co jsem si z nich odnesl a zapamatoval.

  3. ovšem k čemu by bylo privatizovat si své soudy: pokud něco prohlásíme za pro nás nejdůležitější (nejlepší, nejpůsobivější….), jaksi se předpokládá, že to budeme chtít „vnutit“ i ostatním: proto o tom ostatně píšeme… ale možná jen má závist, že se to v tvém případě dá směstnat do tří položek.

  4. vnutit je nevhodný výraz, pochopitelně. náhled na dílo a dílo samo podle mého nelze oddělit, a když, tak jen do určité míry. směstnat – nevím, jaks to myslel, ale kdybych hledal své „nejdůležitejší filmy“, tak by určitě nebyly tři. což spíš souvisí s mou neschopností jednoznačného vyjadřování (a s tím spojených kontextů)

  5. Nechtěl jsem Tě chytat za slovo.Ale té druhé větě zcela nerozumím: náhled na dílo a dílo samo; asi žiju v nějakém dlouho vyvráceném bludu (smutný výsledek mé humanitní nevzdělanosti), ale náhledů je přece tolik, kolik je perceptorů? Leda bys to myslel tak, že dílo je jen souborem jeho percepcí a jako takové vlastně neexistuje. Nicméně: ty percepce se liší; podívej se třeba na CSFD profil Playtime. I nepochopení je náhled.Když nějaké dílo považuji za důležité, záleží mi na tom, aby mu byli vystaveni i lidé, které rovněž považuji za důležité. Ale ambice „vnutit“ jim i stejný náhled si zpravidla zakazuji :)A ještě k tomu „nejdůležitější“ a „směstnat“: existence nejdůležitějšího neoslabuje nutně roli „důležitého“. (A mimochodem, znamenám si jméno Monteiro ;)

  6. Ano, percepcí (nebo recepcí?) je jistě tolik, kolik je perceptorů (nebo receptorů?), resp. o trochu méně. Dílo je (teoreticky jen jedno). Myslel jsem to tak, že perceptor (nebo receptor?), zkrátka divák/čtenář/posluchač není s to rozlišit vlastní vnímání toho díla od díla samého, byť by se snažil sebevíc. A když někomu něco doporučíš, málokdy zmíníš jen název, abys ho neovlivňoval svým způsobem vnímání – no a i kdyby, většinou tvůj tón hlasu, podivný lesk v očích atd. naznačí, co si o tom vlastně myslíš. Takže nezaujatá zmínka o díle není možná: od toho názoru se zkrátka neoprostíš. Na čsfd nechodím zásadně. Čím víc si něco zakazujeme, tím víc to děláme. Neoslabuje roli důležitého, o tom řeč nebyla. Těší mě, že si znamenáš Monteira, byť nevím již, kdy jsem ho zmiňoval.(?)

  7. Snad raději percepce (recepci mám zabarvenou do ryze mechanické reakce na vjem – přírodozpytný bias). Divák/čtenář/posluchač ale bývá do jisté schopen rozlišit vlastní percepci od cizí (zprostředkované, bohužel)(nebo od vlastní představy cizí percepce?), což je krok stejným směrem, bych řekl. Zajímavá věc, o té zaujaté zmínce: percepci Božské komedie budu mít tedy nadosmrti ovlivněnou Tvým článkem z prosince ’06 ;)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s